2016 metai

Lapkričio 26 d. Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre vyko tradicinė jaunųjų astronomų viktorina „Po žvaigždėtu dangum“. Šiemet viktorinoje dalyvavo dešimt komandų, sudarytų iš 7–12 klasių mokinių.

Iš gausaus būrio norinčiųjų dalyvauti viktorinoje šiemet buvo atrinkta 100 mokinių iš Jonavos, Kauno, Kėdainių, Marijampolės, Meškuičių, Molėtų, Rietavo, Šakių, Šiaulių, Šilutės, Tauragės, Utenos, Vilniaus mokyklų bei Šiaulių jaunųjų technikų centro ir LMNŠC.

Renginio dalyvius pasveikino Lietuvos edukologijos universiteto docentė dr. Romualda Lazauskaitė, Lietuvos komandos, gruodžio mėnesį vyksiančios į Tarptautinę astronomijos ir astrofizikos olimpiadą, vadovas doc. dr. Jokūbas Sūdžius, viktorinos vertinimo komisijos pirmininkas doc. dr. Vidas Dobrovolskas, VU TFAI mokslo darbuotojas.

Mokiniams buvo pateikta 14 komandinių ir asmeninių užduočių komplektų. Pirmoji užduotis buvo susijusi su komandų pavadinimais, t. y., kosminių zondų pavadinimais. Kitoje užduotyje reikėjo pagal duotus įvairių tautų žvaigždynų apibūdinimus įvardinti dabartinį žvaigždyno pavadinimą. Reikėjo išspręsti įvairaus sunkumo uždavinius, buvo ir tokių, kuriems prireikė naudoti skaičiuotuvus. Jauniesiems astronomams taip pat teko prisiminti astronominius matavimo vienetus, pasukti galvą ir atsakyti į „Klausimyno“ klausimus, įvardinti „STELLARIUM“ programa rodomas žvaigždes ir giliojo dangaus objektus.

Kūrybingumo reikalavo žvaigždėlapio dėlionė, astronominių simbolių užduotis, kryžiažodžio klausimai. Komandų menininkai turėjo pagyvinti duotą Marso kosminį peizažą, o kapitonams teko „pabuvoti“ nematomoje Mėnulio pusėje. Išradingumo reikalavo ir užduotis „Visi Mėnulyje“, kai vienam dalyviui užrišamos akys, o kitas pasirenka skaidrę su paveikslėliais ir turi pirmajam paaiškinti, kas juose pavaizduota, nenaudodamas to žodžio šaknies ir neaiškindamas po vieną raidę. Paskutinė ir linksmiausia užduotis – „Šarados“.

Komisija įvertino komandų atliktas užduotis, patikslino rezultatus ir pateikė rezultatų suvestinę.
Daugiausiai, 210, taškų surinko „Dawn“ komanda, antroji vieta atiteko komandai „Messenger“, surinkusiai 205 taškus, trečioji vieta – komandai „Juno“, surinkusiai 193 taškus.

Visi geriausiai viktorinos užduotis atlikusių komandų nariai apdovanoti LMNŠC diplomais, medaliais ir prizais. Jiems skirti ir VU TFAI prizai.

Kol mokiniai sprendė viktorinos užduotis, mokytojai dalyvavo seminare „Astronomijos aktualijos šiuolaikinėje mokykloje ir neformaliajame švietime“. Jo metu seminaro lektorius docentas dr. Jokūbas Sūdžius apžvelgė astronomijos mokslo naujienas, kalbėjo apie tai, kaip tobulėjo astronominiai instrumentai ir metodai, naudojami antžeminėse observatorijose, ir kokios jų tobulinimo perspektyvos. 


LEU docentė dr. Romualda Lazauskaitė supažindino su Lietuvos astronomijos olimpiados (LAO) medžiaga bei galimybe dalyvauti tarptautinėse astronomijos ir astrofizikos olimpiadose, pristatė interaktyvų Lietuvos astronomijos olimpiados žemėlapį. Žemėlapyje pristatomas Lietuvos astronomijos olimpiados pirmas etapas. „Burbuliuko“ dydis rodo, keliose olimpiadose dalyvavo mokiniai – todėl Vilniaus „burbuliuko“ dydis lygus Jonavos „burbuliuko“ dydžiui. Paspaudus ant „burbuliuko“ atsidaro informacija apie dalyvavimą, kuri pateikiama skaičiais, metais ir „gyva“ diagrama.

Taip pat doc. dr. R. Lazauskaitė supažindino su Europos kosmoso mokslo konkurso jaunimui 
„Odysseus II“ sąlygomis ir dalyvavimo galimybėmis.

VU TFAI Molėtų Astronomijos observatorijos paskaitininkas Saulius Lovčikas aptarė įvairias astronomines užduotis ir sprendimo būdus, o LMNŠC Neformaliojo vaikų švietimo kokybės ir stebėsenos skyriaus metodininkė Aurelija Visockienė supažindino su 2017 metais vyksiančiais astronomijos renginiais, kuriuose kviečiami dalyvauti ir mokiniai.

Renginio akimirkos

Protokolas


Renginio organizatorė metodininkė Aurelija Visockienė Tel. (8 5) 231 6133 

El. p. aurelija.visockiene@lmnsc.lt  

Viktorinos sąlygos