Lt | En
  
 

2017-2018 metai

Konkursui atsiųsti 828 iliustruoti haiku, sukurti vaikų iš įvairių Lietuvos vietovių. Vertinimo komisijai (haiku kūrėjams ir tyrinėtojams Vytautui Dumčiui, Aliui Balbieriui, Saulei Markevičiūtei ir Virginijai Kalinauskaitei) teko nelengva užduotis atrinki 27 geriausius darbus.

Gyvosios būtybės – sapnų ir nuotykių gaudyklėje

XV Pasaulio vaikų haiku konkursas, kurio tema šiais metais – „Gyvosios būtybės“, jau antrą kartą subūrė gražų būrį Lietuvos mokinių, besidominčių žodžio menu, bandančių perprasti haiku ypatumus ir kurti.

Šio subtilaus žanro teikiamas kūrybinis malonumas – trimis eilutėmis, konkrečiu skiemenų skaičiumi išreikšti požiūrį į čia ir dabar, vengiant palyginimų ir tiesmukų išvadų tik taikliais potėpiais perteikti asmeninį požiūrį ir leisti išsiskleisti platesnei reiškinio potekstei.

Be to, papildomų kūrybinių pastangų reikalavo užduotis tekstą iliustruoti temą atitinkančiu piešiniu.

Konkursui atsiųsta įvairių darbų. Ne visuose dera tekstas ir vaizdas, taipogi ne visos įžvalgos artimos vaikystės kategorijai (tiesa, ji gana plati), kai kada linkstama į dar brandos neįgavusius pafilosofavimus (apie nevilties šaltį, vienatvę), pasitaikė ir visiško naivumo kraštutinumų. Tačiau galima apibendrinti, kad visuma kūrybiška, stebina fantazija, raiškos priemonių įvairove, bandymai įdomūs ir kiekvienas savaip vertas dėmesio.

Tačiau sėkmingiausi konkurso darbai džiugina balansu, teksto ir vaizdo derme, pajusta haiku dvasia, kuri veda prasmių ir interpretacijų vaivorykšte.

Tema „Gyvosios būtybės“ iš pirmo žvilgsnio galėjo pasirodyti pernelyg paprasta: aplinkui tiek gyvų sutvėrimų, tik dairykis, išgirsk... Ne vienas autorius iš tikrųjų stebėjo ir mintyse kalbino gyvūnus, vabaliukus, augalus, – tik skaitė juos labiau kaip natūralius aplinkos dalyvius, užmiršdamas simbolinę prasmę. Tiesa, ir laisvas eksperimentas turi žavesio.

O simboliais išreikšti netikėtą požiūrį į paprastą ir kartu nepaprastą, trieiliu (5-7-5 skiemenimis) nustebti ir nustebinti geriausiai pavyko konkurso nugalėtojams.

Vienas iš Didžiojo prizo laimėtojų Leonardas Orlakas (14 m.) savo įžvalgas atskleidžia su voro pagalba. Kam ką išners tas vakaro (tamsos, nežinomybės, ramybės, priešaušrio?) tinkle pakibęs sapnų (realybės, patirčių, lūkesčių) verpėjas, kokias mintis, veiklas jis apibendrina? Kiek čia egzistencinės vienatvės, kiek kasdienybės pilnatvės?

Apie tą patį, tik kitaip savo iliustruotame haiku kalba kitas konkurso nugalėtojas Matas Zajauskas(14 m.). Įžvalga reiškiama per kiškelio būtį: jo kelyje yra nedrąsos ir drąsos, pavojų ir atradimų, vaikiško valiūkiškumo ir rimtos minties, pasaulio garsus gaudo ilgos ausys, stebi plačios akys – kelyje tiek galimybių!

Taip veriasi Gyvybė – dabartis ir nenutrūkstamo visadosfilosofija.

Pamąstyti subūrusi tema buvo puiki meninės ir dvasinės saviraiškos proga.

Vertinimo komisijos narė Saulė Markevičiūtė

Geriausi vaikų haiku konkurso darbai

Nugalėtatojai:

Leonardas

Orlakas

14 m.

Kelmės r.

Matas

Zajauskas

14 m.

Klaipėda

Rusnė

Rimšelytė

5 m.

Kaišiadorių r.

Egilija

Rimkutė

10 m.

Plungė

Viljam

Šablovski

6 m.

Vilniaus r.

Ūla

Kaukėnaitė

13 m.

Ukmergė

Arminas

Vilkas

10 m.

Kaunas

Samanta

Rimkutė

11 m.

Šilalė

Martynas

Dirsė

11 m.

Kaunas

Mūza

Svetickaitė

13 m.

Palanga

Rokas

Rulevičius

8 m.

Elektrėnų sav.

Einaras

Jočys

11 m.

Kaunas

Gabija

Kazlauskytė

15 m.

Šilalės r.

Vilgailė

Mališkaitė

11 m.

Klaipėda

Dominykas

Šimukauskas

8 m.

Panevėžys

Martynas

Rudalevičius

5 m.

Kaišiadorių r.

Rūta

Baležentytė

12 m.

Alytus

Urtė

Kairytė

6 m.

Panevėžys

Paula

Petrauskaitė

8 m.

Panevėžys

Karolina

Kentraitė

13 m.

Šilalė

Monika

Nikitinaitė

12 m.

Telšių r.

Eva

Petrusevičiūtė

7 m.

Klaipėdos r.

Kamilė

Stalmokaitė

9 m.

Klaipėdos r.

Ema

Latakaitė

9 m.

Telšių r.

Gabija

Savickaitė

6 m.

Kauno r.

Augustė

Kajotaitė

7 m.

Molėtai

Austė

Bernotaitė

14 m.

Šilalės r.


Nugalėtojams bus įteikti iš Japonijos atsiųsti prizai.

XV Pasaulio vaikų haiku konkursą savo šalyse organizuos daugiau nei 45 pasaulio šalių ir jų regionų. Organizatorių teigimu,  konkursas – tai puiki proga vaikams kurti išreiškiant savo patirtis, požiūrį trumpiausia poezijos forma, kūrinį dar ir iliustruojant. Organizatoriai siekia, kad haiku kūrimo patirtis dalyviams taptų jų malonių vaikystės prisiminimų dalimi.

Konkurso taisyklės: http://www.jal-foundation.or.jp/wch/15th/poster/lithuania.pdf

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras kartu su JAL Fondu, siekdami paskatinti Lietuvos vaikus kurti haiku, išvertė leidinį „Kaip rašyti haiku“ į lietuvių kalbą:

http://www.jal-foundation.or.jp/002sekai/howto/panf_lithuania.pdf

14-ajam Pasaulio vaikų haiku konkursui Lietuvos mokiniai iš daugiau nei 130 šalies bendrojo lavinimo mokyklų bei neformaliojo švietimo įstaigų pateikė per 900 iliustruotų haiku.

2016 metai

Išrinkti geriausi jaunųjų kūrėjų haiku
Konkursui atsiųsti net 924 iliustruoti haiku iš 139 Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų bei neformaliojo švietimo įstaigų.  Aktyviausiai haiku siuntė mokiniai iš Vilniaus, Kauno, Telšių, Panevėžio, Šiaulių, Klaipėdos miestų ir rajonų. Vertinimo komisijai, kurią sudarė tokie haiku kūrėjai ir tyrinėtojai kaip Vytautas Dumčius, Kornelijus Platelis, Alis Balbierius, Saulė Markevičiūtė, teko nelengvas darbas – iš tokios gausos darbų atrinkti 50 geriausių. 

Komisijos pirmininko Vytauto Dumčiaus komentaras
Konkurso laimėtojai
Vaikai iki 15 metų kviečiami kurti ir meniškai apipavidalinti haiku. Šių metų konkurso tema „Rytas“. 
Haiku – trumpiausia pasaulyje poetinė forma, tradiciškai susidedanti iš trijų eilučių: po penkis, septynis ir penkis skiemenis kiekvienoje. Eilėraštyje paprastomis poetinėmis priemonėmis siekiama perteikti giliausius jausmus ir atradimo nuostabą.
Konkursą organizuoja JAL fondas (Japonija) ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Darbų laukiame iki 2016 m. vasario 15 d.adresu: Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centrui, Žirmūnų g. 1B, LT-09101 Vilnius, Lietuva.
Konkurso nugalėtojų sukurti haiku bus skelbiami antologijų serijoje, pavadintoje „Pasaulio vaikų haiku“. Geriausi konkurso darbai (įvertinti didžiuoju prizu) bus rodomi JAL lėktuvo „Boeing 787“ tarptautinių skrydžių metu.

Konkurso sąlygos
Plakatas
Dalyvio anketa Excel