Lt | En
  
 

2021 metai

Konkursas skirtas skatinti mokinius apmąstyti bei analizuoti genetinių tyrimų ir jų rezultatų pritaikymo galimybių svarbą visuomenei. Taip pat ugdyti sklandų minčių, apgalvotų ir paremtų argumentais, įrodančiais pasirinktos temos aktualumą, dėstymą. 

1.      Visų žmonių DNR yra 99,9% tapati. Tik nedidelė mūsų DNR dalis (0,1%) paaiškina skirtingas populiacijų savybes ir kiekvieno žmogaus unikalumą. Svarbūs žmogaus genomo tyrimų rezultatai gauti palyginus kelias žmonių grupes, pavyzdžiui, tam tikra liga sergantys žmonės palyginti su nesergančiais ta liga. Tokie tyrimai tapo galimi, nes žmonės (daugiausiai, apie 80%, Europiečių kilmės) leido naudoti savo DNR moksliniams tyrimams. Kaip toks populiacinis pasiskirstymas lemia genomo radinius? Ar galima panaudoti šių tyrimų duomenis kitų pasaulio populiacijų tyrimams? Padiskutuokite, ar kitų populiacijų grupių genetiniai ir genominiai tyrimai gali praturtinti genomo mokslinius tyrimus ir pagerinti žmogaus sveikatą.

2.      Jau yra nusekvenuoti įvairių gyvybės formų (nuo virusų iki žmogaus) genomai. Kokia to reikšmė? 
(PASTABA. Tema yra 2020 metų, todėl 2021 m. metų Nacionaliniame konkurse pernai teikti darbai šia tema nebus vertinami).

Konkurso nuostatai: http://www.geneticahumana.lt/images/dokumentai/dnr_diena_2021.pdf

Nacionaliniame etape darbai teikiami www.geneticahumana.lt iki 2021 m. vasario 12 d.

Daugiau informacijos: www.geneticahumana.lt, www.genetika.mf.vu.lt, www.olimpiados.ltwww.lmnsc.lt, www.dnaday.eu


2020 metai

Skelbiamos konkurso „DNR dienos Lietuvoje“ 2020 metų temos:

  1. Kilmės genetinio nustatymo tyrimai gali būti trijų tipų: Y chromosomos tyrimai, mitochondrijų DNR tyrimai, autosomų DNR tyrimai. Jei asmuo atlieka visų trijų tipų tyrimus, kokią informaciją gauna apie savo kilmę? Kaip genetinė kilmės informacija sutampa ar prieštarauja asmens kultūriniam paveldui?
  2. Jau yra nusekvenuoti įvairių gyvybės formų (nuo virusų iki žmogaus) genomai. Kokia to reikšmė?
Darbų pateikimo datos nacionaliniame etape – 2020 m. vasario 15 d., Europoje – 2020 m. balandžio 25 d.

Detalesnę informaciją galima rasti tinklalapiuose: www.geneticahumana.ltwww.genetika.mf.vu.ltwww.olimpiados.ltwww.dnaday.eu.