Lt | En
  
 

2020 / 2021 metai

Tarptautinis vaikų ir jaunimo meninės kūrybos darbų konkursas „Kalėdinis atvirukas“

Konkursą koordinuoja:      

Audronė Urbelionienė, LMNŠC Meninio ir kultūrinio ugdymo skyriaus metodininkė, 
tel. (8 5) 276  6748,  8 656 38112, el. p. audrone.urbelioniene@lmnsc.lt 


Konkurso tikslas – skatinti mokinių kūrybiškumą ir savarankiško darbo įgūdžius. Jame kviečiami dalyvauti Lietuvos ir užsienio lietuvių  mokyklų mokiniai. 

Darbų lauksime iki 2020 m. lapkričio 16 d. 

Sąlygos 

Dalyvių registracija

Terms and conditions

Registration


 2019 / 2020 metai

2019 m. gruodžio 16–30 d. geriausių darbų paroda eksponuojama LR Seimo Jungiamojoje galerijoje. 

Parodos atidarymo nuotraukos

Susijusios naujienos (LR Seimas) >>>

Konkurso protokolas
Parodos dalyvių sąrašas

Virtuali paroda

„Kalėdinis atvirukas“: tradicinis ir kaskart kitoks
Dailėtyrininkė Kristina Stančienė

Kiekvienų metų pabaigoje mus aplanko Šv. Kalėdų džiaugsmas, krikščioniškojoje tradicijoje primenantis apie Kristaus atėjimą į šį pasaulį, kartu – viena mylimiausių viso pasaulio vaikų švenčių. Tradicinis kasmetinis Tarptautinis mokinių meninės kūrybos konkursas „Kalėdinis atvirukas“ šiemet ir vėl kviečia pažvelgti į Kalėdų laukimą ir džiugesį per vaikų ir jaunimo kūrybos prizmę. 

Ką tik Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre išrinkti šio konkurso laureatai. Kaip ir kasmet, „Kalėdinio atviruko“ dalyvių darbai buvo vertinami trijose amžiaus kategorijose:  nuo 7 iki 10 m., nuo 11 iki 14 m. ir nuo 15 iki 18 m. Iš šiemet konkurse dalyvavusių 884 vaikų iš Lietuvos, Danijos, Kroatijos, Baltarusijos, Rusijos išrinkta po penketą kiekvienos amžiaus grupės talentingiausių kūrėjų, kurių darbai bus eksponuojami parodoje Lietuvos Respublikos Seime; juos papildo dar 60 kūrinėlių, atkreipusių vertinimo komisijos dėmesį. Platesnė konkurso darbų paroda leidžia jeigu ne atskleisti visą įspūdingą miniatiūrų kolekciją, tai parodyti bent jau dalį dalyvių darbų technikų, motyvų, idėjų įvairovės. 

Atrodytų, „Kalėdinio atviruko“ idėja nesikeičia, kasmet išlieka ta pati, tačiau ji plati ir neišsemiama – tą liudija konkursui pateikti vaikų ir jaunuolių darbai, atveriantys besikeičiantį augančio, bręstančio žmogaus interesų ratą, santykį su technologijų sfera, kuri tampa vis glaudesne mūsų gyvenimo dalimi.  Pasirinkę nelengvą užduotį – į 10 x 15 cm formato popieriaus lapelį įkomponuoti originalų, nuo masinės kultūros šablonų nutolusį vaizdą, jaunieji kūrėjai dažnai stebina įprasto motyvo ar personažo traktuote, netikėtais Kalėdų tematikos ir ikonografijos atradimais. Nors netrūksta ir banalokų, tarsi iš televizijos ar kitų medijų atkeliavusių vaizdų, vaikų fantazija ir išradingumas konkurse ima viršų... Kokių tik siužetų ir istorijų neaptiko dalyvių darbų vertintojai – štai tarp tyliai krentančių snaigių plevena ir tautiniai lietuviški šiaudiniai sodai, į dangų šauna raketos, o iš debesų į apsnigtą žemę nusileidžia paslaptingi svečiai, „pasikinkę“ paprasčiausius balionėlius, išdykauja ryškiaspalviai ropliai, tarsi atkeliavę iš tolimų egzotiškų gamtos kampelių, ant lango, greta tolumoje plytinčio miesto rymo paslaptingas Kalėdų nakties svajotojas... Gražių, meniškų interpretacijų sulaukė tradiciniai krikščioniški personažai – Trys karaliai, vaikai sukūrė poetiškų miesto vaizdų, dvelkiančių jaukia žiemos nuotaika. Atvirukuose atgyja žiemos linksmybės ir šventės, ir, žinoma, visų pamėgti Kalėdų veikėjai ir atributai – Kalėdų Senelis, jo kinkinį traukiantys elniai, puošni Kalėdų eglutė, įvairiausi gyvūnai ir miško žvėrys.

Renkant konkurso laureatus, komisijos nariai stengėsi, kad tarp geriausiųjų puikuotųsi ne tik meniškos, originalios kalėdinės miniatiūros, tačiau ir kad darbai būtų skirtingi, parodantys kalėdinės tematikos įvairovę, skirtingų technikų galimybes. Todėl tarp įvairaus amžiaus konkurso laureatų darbų matome ir švelniais monochrominiais niuansais, ir ryškių spalvų kontrastais, ir iškalbingomis linijomis  žavinčius darbus, atliktus tušu ir plunksna, guašu, akvarele, monotipijos ir grafinėmis technikomis, įvairiais mišrios technikos eksperimentais. Tai tik dar kartą parodo, kad įvairi išraiška ir technika yra gera, paranki, kai ją naudoja gabus ir jautrus kūrėjas... Žinoma, kadangi konkurso dalyvių amžius yra labai įvairus, atitinkamai skiriasi ir darbeliuose atsiskleidžiantis autorių pasaulėvaizdis. Mažiausieji kūrėjai yra atviri, nuoširdūs.  Natūralu, kad jiems rūpi ne tiek taisyklingai pavaizduoti figūrą ar daiktą, kiek perteikti savo džiugesį, šventės laukimą. Tuo tarpu vyresnieji akivaizdžiai  ima kelti sau tikslą vaizduoti taisyklingai, laikantis proporcijų ir vaizdo tikroviškumo principo. Realistinis žiemos peizažas arba gamtos fragmentas, kuriame mėginta užkoduoti simbolinę prasmę  – tai vaizdas, kurį ne kartą matėme tarp vyresnių konkurso dalyvių miniatiūrų. Įdomu, ar tai jaunosios kartos meninio skonio požymis, ar į suaugusiųjų pasaulį žengiančio šiuolaikinio jauno žmogaus bruožas...

Nelengva išrinkti pačius geriausius ir originaliausius atvirukus – tą tikriausiai patvirtintų kiekvienas  konkurso vertinimo komisijos narys. Gerai, kad konkurso koordinatorė Audronė Urbelionienė kasmet paįvairina, atnaujina komisiją, sukviesdama į ją profesionalius menininkus ir dailės pedagogus. Šiemet konkurso vertinimo komandai vadovavo žinomas menininkas, Vilniaus dailės akademijos Piešimo katedros profesorius Jonas Kazlauskas. Komisijos nariai: viena ryškiausių šiuolaikinių Lietuvos grafikių, Lietuvos dailininkų sąjungos narė Kristina Norvilaitė, Dailės mokytojų asociacijos vadovas, Vilniaus Žemynos gimnazijos dailės mokytojas metodininkas Rimantas Kisielius, Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos dailės mokytoja metodininkė Vita Naumavičienė, Vilniaus Šolomo Aleichemo gimnazijos vyresnioji dailės mokytoja, Dailės mokytojų asociacijos narė Evelina Karčauskienė, šio teksto autorė – dailėtyrininkė, Lietuvos dailininkų sąjungos dailėtyros sekcijos pirmininkė, Vilniaus Justino Vienožinskio  mokyklos  direktoriaus pavaduotoja neformaliam ugdymui bei dailės istorijos mokytoja Kristina Stančienė. 

Konkurso dalyvių darbai vertinti atidžiai ir kruopščiai, pasveriant visus aspektus ir kriterijus – ne tik meniškumo, originalumo, bet ir konkurso sąlygų laikymąsi. Gaila, kad iš tokios miniatiūrų gausos tenka išskirti tik kuklų pluoštelį vaikų kūrinių. Tačiau galėčiau patvirtinti, kad kone kiekvienas dalyvis savo darbe parodė ką nors savito, nuoširdaus, įdomaus. Pagaliau, juk kiekvienas kūrinėlį pateikęs mokinys sukūrė tikrą šventinį stebuklą – originalų autorinį darbelį, kuriuo prisidėjo prie džiugios šventės laukimo... 


Sąlygos (konkursas organizuojamas vadovaujantis 2017 m. birželio 16 d. įsakymu Nr. R1-494 patvirtintomis sąlygomis)

TERMS AND CONDITIONS FOR THE INTERNATIONAL PUPILS" COMPETITION FOR ARTISTIC CREATION "CHRISTMAS CARD"