Į pagrindinį turinį 
  
 

Įdomiausių iniciatyvos „Atverk duris vasarai“ veiklų organizatoriai spalio pirmąją spalio savaitę iškeliavo į Lenkiją. Kelionė – padėka jiems už galimybę Lietuvos vaikams turiningiau ir prasmingiau leisti vasaros atostogas.  

Šiemet prie iniciatyvos prisijungė ir galimybę daugiau nei 30 tūkstančių vaikų įsitraukti į įvairias veiklas suteikė daugiau nei 300 įstaigų tiek miestuose, tiek kaimo vietovėse. Saugias edukacines erdves siūlė neformaliojo vaikų švietimo įstaigos, daugiafunkciai centrai, muziejai, bibliotekos, mokyklos.

Veiklų organizatoriai susipažino su Varšuva, aplankė „Koperniko“ mokslo populiarinimo centrą, Varšuvos universiteto bibliotekos parką, Karalių rūmus, Lazienkų, Arkadijos ir Vilanovo parkus ir rūmų.

Dalinamės kelionės dalyvių įspūdžiais apie iniciatyvą „Atverk duris vasarai“ ir Varšuvą.

„Džiaugiamės įsijungę į iniciatyvą „Atverk duris vasarai“. Tai puiki galimybė stebėti ir jausti laiko pulsą organizuojant vaikų vasaros užimtumą, analizuoti teikiamos paslaugos aktualumą savo regione, planuoti vaikų užimtumą ir formas. Organizuotą edukacinę kelionę vasaros poilsio stovyklų organizatoriams supratome kaip mūsų darbo įvertinimą, tai puikiai motyvuoja tolesniam darbui ir pabrėžia jo reikalingumą. Kelionė į Varšuvą  buvo reikšminga pažintiniu ir kultūriniu aspektais, suteikė galimybę geriau pažinti, suprasti Lenkijos istoriją, architektūros ir kultūros paveldą. Apsilankymas Koperniko mokslo centre įkvėpė pamąstyti, ką galima būtų pritaikyti ir adaptuoti dirbant su vaikais mūsų mokykloje. Bendravimas su kolegomis, dalijimasis patirtimi naudingas tiek vertinant savo veiklą šalies stovyklų kontekste, tiek užmezgant naujus bendradarbiavimo ryšius, ieškant naujų raiškos būdų ir formų tolimesniame darbe“, – Virginija Kuzmienė, Panevėžio gamtos mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui.

„Noriu padėkoti už nuostabias akimirkas, kurias patyriau kelionėje į Varšuvą. Edukacinė programa buvo įdomi, informatyvi, programa buvo tikrai įvairi ir turtinga – rūmų lankymai, parkai, muziejai, pažintis su Varšuvos istorinėmis vietomis bei šiuolaikine miesto dalimi. Iš šios kelionės grįžau turtingesnė žiniomis, nuostabių vaizdų prisiminimais ir geromis emocijomis. Labiausiai patiko „Koperniko" mokslo populiarinimo centre. Iš ten pasisėmiau daugiausiai idėjų. Pažinau nuostabių žmonių, gavau daug geros patirties.
Norėčiau pabrėžti svarbiausią dalyką – pačios iniciatyvos reikšmę. Iniciatyva „Atverk duris vasarai“ – labai reikalinga. O dovanojama kelionė –  paskatinimas būti įvertintam. Tai reiškia kokybiškas stovyklas vaikams, nes atsiranda noras viską padaryti kuo įdomiau, geriau, kūrybiškiau“, – Rasa Adinavičienė.

„Labai dėkojame už nuostabiai organizuotą kelionę į Varšuvą.  Džiaugiamės, kad kelionėje galėjome pamatyti, išgirsti, tyrinėti, pajauti, pasisemti naujų idėjų. Visas gerąsias patirtis panaudosime ugdymo procese, STEM projekto veikloje ir toliau organizuodami vaikų laisvalaikio užimtumą vasarą.  Ši nuostabi kelionė suteikė daug teigiamų įspūdžių ir įkvėpė naujiems sumanymams ir darbams“, – Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos pradinio ugdymo mokytoja metodininkė Erika Lukauskienė ir chemijos mokytoja metodininkė Alma Stričkaitė.

„Pirmiausiai noriu pasidžiaugti, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras jau ketvirtus metus rengė šią gražią iniciatyvą ir kvietė per mokinių vasaros atostogas nemokamai užimti vaikus, lavinti kūrybiškumą, įtraukti į įvairias edukacines veiklas. Tikiuosi, kad šis projektas tęsis dar ne vienus metus. Kadangi esu stovyklos organizatorė ir vadovė jau 13 metų, kelionė į Varšuvą buvo tarsi įvertinimas ir paskatinimas toliau organizuoti veiklas vaikams vasaros metu.
Ši kelionė buvo nepaprastai šauni – geras oras, puiki nuotaika, įdomus maršrutas. Džiugu, kad buvo suteikta galimybė susipažinti su kūrybingais ir įdomiais žmonėmis, kolegomis, pasidalinti vasarą vykdytų veiklų įspūdžiais ir pasikeisti kontaktais. Taigi tai buvo ne tik pažintinė edukacinė kelionė į Varšuvos Koperniko mokslo centrą, ne tik pažintis su dvarais, senamiesčiu, bet ir pažinčių kelionė. Todėl ir reikalinga ši iniciatyva. Tai ne tik veiklos įvertinimas, bet ir proga pasisemti naujų idėjų“, – Lina Kučinskienė, Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos biblioteka „Židinys“.

„Viskas prasidėjo vasarą. Dirbom aktyviai, o darbo vaisius skynėme rudenį. Vaisiai įspūdingi – kelionė į Varšuvą, kuria labai džiaugiamės! Grįžus iš kelionės liko šaunūs prisiminimai ir gražūs įspūdžiai, kurie liks tikrai ilgam. Pažintį su Lenkijos sostine pradėjome nuo kerinčio senamiesčio, vėliau vykome į Koperniko mokslo centrą, kuriame nustebino atrakcijų gausa. Aplankėme ir gražųjį universiteto bibliotekos parką, prabangius Karalių rūmus. Nuvykome ir į Kultūros ir mokslo rūmus, ten pakilome į apžvalgos aikštelę. Nerealus vaizdas! Iš viršaus galėjome apžiūrėti miesto panoramą. Nusileidus žemyn visi skubėjome į Technikos ir evoliucijos muziejų. Lenkijos sostinė gali pasigirti ir gražiais parkais bei rūmais, kurių aplankėme tikrai ne vieną. Prie visko būtina dar pasidžiaugti šauniu ir draugišku kolektyvu – buvo smagu keliauti! Už tokią šaunią kelionę, džiugesį, naujas idėjas, geras mintis ir pilnatvę sakome labai ačiū organizatoriams!“, – Vaiva Melvydaitė, Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Micaičių filialo kultūros renginių organizatorė.

„Pirmiausiai norėčiau padėkoti iniciatyvos „Atverk duris vasarai“ organizatoriams už suteiktą galimybę vykti į turiningą kelionę. Kaip ir praėjusiais metais, taip ir šiais, gavau daug idėjų savo veikloms. Taip pat džiaugiuosi, kad galėjau su kitais akcijos dalyviais pasidalinti savo patirtimi bei išgirsti naudingų patarimų. Kadangi šį mėnesį  bibliotekoje ketinu rengti foto-videobūrelį vaikams, Koperniko mokslo centre atkreipiau dėmesį  į optines iliuzijas nuotraukose. Suvokiamos ir objektyvios tikrovės akistata visada kelia smalsumą. Manau, naudojantis Adobe Photoshop programa tokias iliuzijas, kokias mačiau Koperniko mokslo centre, pamėginsime sukurti su foto-video būrelio dalyviais.
Koperniko mokslo centre eksponatas su besisukančiomis paukščių figūrėlėmis priminė pirmąjį  istorijoje Eadweard Muybridg 16 kadrų filmą. Į paukščių figūrėles žiūrint iš tam tikro taško gali pasirodyti, kad jos juda. Šią idėją galėčiau pritaikyti rengdama kūrybines dirbtuves. Vaikai galėtų ant užrašų knygutės lapelių nupiešti pasirinktą figūrą, kuri sukeltų judėjimo iliuziją, greitai verčiant lapus. Pagal tą patį principą, galima pamėginti fotoaparatu užfiksuoti judantį objektą. Padarius daug lėtai judančio objekto kadrų, galima atspausdinti užfiksuotus vaizdus ir juos surišti į knygutę. Tuomet vaikai galės džiaugtis judančiais paveikslėliais pačių sukurtoje knygutėje.
Ne tik išvyka į Koperniko mokslo centrą, bet ir parkų, rūmų bei Varšuvos senamiesčio lankymas gimdo naujas idėjas ir praplečia akiratį. Pasisėmusi žinių ir įdomių faktų iš aplankytų vietų Varšuvoje galėsiu rengti protmūšius vaikams. Senamiesčio gatvelėse pamatyti tautiniai suvenyrai skatina mane kūrybinių dirbtuvių metu kurti naujus darbelius. Dar kartą AČIŪ už suteiktą galimybę pažinti, atrasti, kurti, bendrauti ir mėgautis!“, – Deimantė Drochnerė, Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Parko padalinio vyresn. bibliotekininkė.

„Dėkoju už įdomiai, turiningai ir nuosekliai sudėliotą kelionės maršrutą. Vaikų vasaros iniciatyvose dalyvauju jau ne pirmus metus, bet į užsiėmimų organizatoriams dovanotą kelionę vykstu pirmą kartą. Mano vertinimu, geriausias šios kelionės sprendimas – kad tradiciniai paveldo objektai, istorinės atminties vietos, kaip Varšuvos miesto istorinę pradžią menanti Varšuvos Karališkoji pilis, senamiestis – UNESCO paveldo objektas, Lazieniekų parkas ir Elenos Radvilienės įkurtas Arkadijų parkas bei aukščiausias miesto statinys Kultūros ir mokslo rūmai buvo lankomi kartu su  inovatyviais bei šiuolaikiniais mokslo centrais – vienu moderniausių Europoje technologijų muziejumi Varšuvoje – M. Koperniko mokslo centru. Man įdomus ir reikšmingas sumanymas, kad vykstant namo (supratau, kad tai tradicija) kiekvienas iniciatyvos organizatorius pristato savo veiklas, projektus, užsiėmimus. Taip sužinoma ne tik apie vaikų ir jaunimo įvairias užimtumo programas, bet ir pasemiama patirties būsimoms veikloms, užsimezga dialogas su kolegomis, atsiveria bendradarbiavimo galimybės“ , – Angelė Mikelinskaitė, Juozo Miltinio palikimo studijų centras, Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka

„Kelionės metu turėjau galimybę aplankyti naujas vietas, pamatyti ir patirti naujus dalykus, pažinti naujus žmones, pasidalinti informacija ir kūrybinėmis idėjomis. Taip pat praplėsti vaizduotės ir naujų galimybių ribas į mane supančią aplinką pažvelgti kitaip – patirti, išbandyti, suvokti. Dažnai sau keliame klausimą –kodėl? Kodėl Visatoje vyksta vieni ar kiti dalykai? Kodėl mes esame tokie, kokie esame ir t.t. Todėl kelionė į Varšuvos Koperniko mokslo centrą leido suvokti Visatos ir gamtos dėsningumus, pagrįstus mokslo ir fizikos dėsniais (garso, greičio, aukščio, traukos ir t.t.), išbandyti ir pačiai pamatyti galimybių ribas bei išplėsti vaizduotės ribas. Tai yra svarbus veiksnys dirbant kūrybinį darbą, jaučiant atsakomybę už vaikų neformalų ugdymą ir užimtumą, ieškant kūrybinių iššūkių ir sprendimų, dalijantis patirtimi ir žiniomis.
Ekskursijos po karališkus rūmus, dvarus ir parkus leido suvokti didybės ir grožio sąvoką, pamatyti kaip gyveno karaliai ir dvarininkai. Tai buvo nauja patirtis, nes anksčiau neturėjau galimybės gyvai pamatyti karališkų rūmų interjero, pajausti to laikotarpio istorijos didybės, sužinoti tam tikrų istorijos detalių apie graikų ir romėnų įtaką rūmų statybai ir interjerui. Tai buvo nauja informaciją ir patirtis, kuria galiu pasidalinti su kitais. Ačiū už nuostabią galimybę įgyti naujų žinių ir pasisemti naujos kūrybinės energijos“, – Gražina Dubosaitienė, Kauno m. Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Šilainių padalinys.

„Džiugu, kad jau įpusėjus rudeniui dar galime pasidžiaugti vasaros įdirbio vaisiais. Vasarą šalyje jau ketvirtus metus vykdyto, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos inicijuoto projekto „Atverk duris vasarai“ organizatorių buvome pastebėti, įvertinti ir pakviesti dalyvauti apdovanojimo ceremonijoje Varšuvoje. Dėkojame už suteiktą galimybę patobulinti pažintines bei profesines kompetencijas. Kelionės programa buvo intensyvi, bet spėjome nuveikti viską, kas buvo suplanuota. Vienas iš svarbiausių lankytinų objektų – Koperniko mokslo populiarinimo centras – puiki vieta patyriminei, kūrybiškai, integruotai  mokomajai veiklai vykdyti bet kokio dalyko pamokoje. Džiaugiamės, kad  galėjome pamatyti ir kitas Varšuvos istorines ir kultūrines lankytinas vietas: miesto senamiestį bei universiteto biblioteką, karalių rūmų žiemos ir vasaros rezidencijas, Varšuvos gyventojų mėgstamus Lazienkų, Arkadijos ir Vilanovo parkus. Galėjome paragauti nacionalinių patiekalų, palyginti lenkų laisvalaikio leidimo įpročius su lietuviškomis tradicijomis. 
Grįžome iš kelionės patobulinę netik tarpkultūrines, pažintines, dalykines kompetencijas, bet ir praturtėję naujomis idėjomis kitų metų projekto „Atverk duris vasarai“ vykdymui“, – Vaida Aleknavičienė.

„Būrys kolegų iš įvairių Lietuvos bibliotekų, mokyklų bei vaikų užimtumo centrų turėjome galimybę pamatyti Varšuvą ypač ankstyvą rytą, kai pagrindinė aikštė šalia karališkųjų rūmų dar nebuvo paliesta nei vieno turisto kojų. Kartu su kelionių vadove Dėja Bytautiene pavaikštinėjome po jaukų Varšuvos senamiestį, apžiūrėjome turgaus aikštę su spalvingais keliaaukščiais namukais, išgirdome Varšuvos undinėlės legendą, pamatėme gynybines Barbakano sienas, užsukome į šv. Kryžiaus bažnyčią, kur palaidota F. Šopeno širdis, bei savo fotoaparatais įamžinome kitas žymias Varšuvos senamiesčio vietas. Tuomet visas būrys patraukėme į šios kelionės tikslą – Koperniko mokslo centrą. Nors iš pradžių duotos net kelios valandos laisvo laiko atrodė netrumpas laiko tarpas, pradėjus vaikščioti po 20 tūkst. kvadratinių metrų plotą jos ėmė tirpti neįtikėtinai greitai. Čia galėjai susipažinti su daugybe fizikinių ir cheminių reiškinių per savo paties pojūčius, pamatyti, kaip plaka tavo širdis, apžiūrėti iliuzijų kambarį, aplankyti įvairias laboratorijas, atlikti asmenybės testus bei daugybę kitų neįtikėtinų dalykų.
Ne ką mažesnį įspūdį paliko ir ekskursija po Karalių rūmus, maloniai akį stebino Varšuvos panorama iš Kultūros ir mokslo rūmų, apsuptų daugybės dangoraižių, 30-ojo aukšto. Ypatingai sužavėjo karališkasis Lazienkų parkas ir Vilanovo rezidencija su savo išpuoselėtu prancūziškojo tipo parku. Tikrai labai smagu, kad LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerija padovanojo tokią nuostabią, turiningą, netikėtų ir neįtikėtinų įspūdžių kupiną kelionę!“ , – Šarūnė Baltrušaitienė, Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka.

„Smagu, kai esame įvertintos ne tik vaikų, tėvų, bet ir iniciatyvos organizatorių. Mūsų, Aušros ir Lauros, vienas iš prioritetų dirbant su vaikais – stiprinti tarpusavio santykius: mokytojas–mokinys, mokinys–mokinys, mokytojas–mokytojas. Ši kelionė mums leido šį santykį dar labiau sustiprinti – naujos pažintys, naujos patirtys, aplinkos pakeitimas, dalinimasis gerąja patirtimi, iššūkių įveikimas – visa tai skatina tobulėti bei atrasti nepaprastus dalykus kasdienybėje“, – Aušra ir Laura, Vilkaviškio r. Keturvalakių mokykla-daugiafunkcis centras.

„Esu be galo dėkinga už kelionę į Varšuvą. Be jūsų, tikrai būčiau niekada nepamačiusi šio miesto. Kelionė buvo kruopščiai suplanuota, viskas vyko labai sklandžiai. Džiaugiuosi pamačiusi tiek nuostabių parkų, rūmų ir visa kita, kur mes pabuvojome. Be galo patiko gidės pasakojimas apie Varšuvą. Kelionės pabaigoje buvo gera pasiklausyti kolegų nuveiktų vasaros darbų, kiek daug naujo sužinojau, buvo įdomu klausytis jų pasakojimų. Kai ką galėsime panaudoti ir savo darbuose. Visi smagiai dainavome karaoke, žiūrėjome filmą, tad kelionė namo neprailgo“, – vyresn. bibliotekininkė Gražina Andrulevičienė.

„Kiekvieną dieną, ne tik vasarą, dirbame savo darbą tiek su vaikais, tiek su suaugusiais organizuodami įvairiausius renginius. Apie iniciatyvą „Atverk duris vasarai“ šiais metais išgirdome pirmą kartą ir iškart prie jos prisijungė Švenčionių rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius bei Pabradės miesto biblioteka-filialas. Vaikams šią vasarą buvo organizuota dienos stovykla bibliotekoje su įvairiausiomis edukacijomis bei išvykomis, taip pat kūrybinės dirbtuvės, konkursai, garsiniai skaitymai, literatūrinės popietės, parodos ir kitos veiklos. Vaikai naudojosi žaisloteka, kompiuteriais, informacinių technologijų centre „Failiukas“ konstravo robotus bei tobulino savo programavimo ir inžinerinius sugebėjimus naudodamiesi 3D spausdintuvu. Tikime, kad bibliotekoje vaikai savo laisvalaikį praleido turiningai, įdomiai, naudingai ir linksmai.
Nuoširdžiai dėkojame visai iniciatyvos „Atverk duris vasarai“ komandai organizavusiai nuostabią, turiningą kelionę į interaktyvų ir įdomų Varšuvos Koperniko mokslo centrą bei puikų pasivaikščiojimą po rudeniškai spalvingą Lenkijos sostinę. Koperniko mokslo centras nustebino savo dydžiu ir lankytojų gausa. Ekspozicijos, išsidėsčiusios per du centro aukštus, dėmesį traukė galimybe viską paliesti ir išbandyti patiems. Sukdami ratuką galėjome keisti magnetinio lauko stiprumą, grojome arfa be stygų, konstravome, mynėme dviratį, o šalimais esančiame ekrane galėjome pamatyti kaip juda mūsų skeletas, pro mikroskopą stebėjome kaip atrodo virusai ir bakterijos, išbandėme lovą su vinimis, stebėjomės optinių iliuzijų tikrumu. Laikas praleistas Koperniko mokslo centre prabėgo kaip viena akimirka ir net pritrūko laiko viską išbandyti. Kelionėje mūsų laukė ir ekskursijos pėsčiomis po senamiestį. Apsilankėme senojo turgaus aikštėje su daugybe spalvotų namų, pamatėm Varšuvos simbolį – undinėlės skulptūrą, paminklus A. Mickevičiui, M. Kopernikui bei F. Šopenui, Karalių rūmus, Lazienkų, Arkadijos, Vilanovos parkus ir rūmus. Apsilankėme aukščiausiame Lenkijos 44 aukštų pastate – Kultūros ir mokslo rūmuose. Pakilę į apžvalgos aikštelę, kuri yra 114 metrų aukštyje, grožėjomės panoraminiu Varšuvos vaizdu. Kadangi Kanonijos aikštėje aptikę didžiulį bronzinį XVII a. varpą, kaip ir kiti keliautojai, jį palietėme – tai tikime, kad dar sugrįšime į šį gražų miestą. Iš ekskursijos po Varšuvą grįžome pavargę, bet pilni gerų emocijų ir naujų žinių. Šioje kelionėje susipažinome su naujais įvairiausių specialybių žmonėmis iš visos Lietuvos, kurie taip pat daug dėmesio skiria vaikų užimtumo veikloms. Dalijimasis gerąją patirtimi ir tokia pažintis paskatins visus ieškoti naujų, netradicinių vaikų užimtumo formų bei sėkmingai bendradarbiauti su kitomis įstaigomis“, – Pabradės miesto bibliotekos vedėja Gražina Dargytė ir Švenčionių r. savivaldybės Viešosios bibliotekos metodininkė Liudmila Tiukša.

„Kelionė į Varšuvą buvo puiki dovana žmonėms, dirbantiems su vaikais vasarą projekte „Atverk duris vasarai“. Džiaugiamės, kad dėmesys yra skiriamas ne tik įstaigų vadovams, bet ir jų darbuotojams. Kelionė buvo nuostabi, suteikė naujų žinių, puikių emocijų. Viskas buvo organizuota šauniai. Per tris dienas daug keliavome po Lenkijos sostinę Varšuvą. Aplankėme pačius svarbiausius, galbūt ir įspūdingiausius miesto objektus. Grįžtant namo, autobuse, dalijomės gerąją savo darbo patirtimi su kitais vadovais, dirbančiais su vaikais. Tai neįkainojamos žinios, kurios pravers mūsų darbe. Vaikai yra reiklūs ir juos sudominti kaskart reikia vis daugiau naujų žinių. Mūsų amatų centras nori išsaugoti gerąsias lietuvių liaudies tradicijas, senuosius amatus. Visa tai vaikams perteikiame per edukacinius lipdymo iš molio, pynimo iš vytelių, vilnos vėlimo ir kitus užsiėmimus. Todėl ieškome būdų, kaip tai padaryti kuo inovatyviau. Ši kelionė suteikė daug vertingų žinių, naujo bendradarbiavimo galimybių, teigiamų emocijų. Įgytas žinias panaudosime savo darbe“, – Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centro tradicinių amatų veiklų organizatorė Ilona Motuzienė.