Į pagrindinį turinį 
  
 

Balandžio 5 d. apdovanoti ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo geriausių darbų autoriai.

Pirmosios vietos laimėtojais, kurių laukia galimybė atstovauti Lietuvai tarptautiniame Europos Komisijos organizuojamame ES jaunųjų mokslininkų konkurse (European Union Contest for Young Scientists – EUCYS) Bulgarijos sostinėje Sofijoje, tapo trijų darbų autoriai.

Pirmoji vieta skirta Kauno r. Babtų gimnazijos mokinei Marijai Duchovskytei už darbą „Sėjamosios salotos (Lactuca sativa L.) fotofiziologinis atsakas į kekerinio puvinio (Botrytis cinerea Pers.) patogenezę šviesos poveikyje“ (darbo vadovė Vilma Pupkienė). Darbo tikslas – nustatyti šviesos sąlygų poveikį sėjamosios salotos fiziologiniams pokyčiams sąsajoje su kekerinio puvinio patogeneze.

Pirmoji vieta taip pat atiteko LSMU gimnazijos mokinei Emilei Gudaitei už darbą „Avalynės įtakos dinaminiams pėdos atramos jėgų pokyčiams tyrimas ir jo reikšmė pėdos vystymosi korekcijai“ (darbo vadovas doc. dr. Aurelijus Domeika). Darbo tikslas – nustatyti, ar skirtinga avalynė ir įdėklai turi įtakos vaikų funkcinių pėdos deformacijų korekcijai eisenos metu. „Čiurnos ir pėdos degeneracinių deformacijų skaičius didėja, todėl labai svarbu anksti koreguoti pėdos besimptomes deformacijas tam, kad neišsivystytų negrįžtami jos pakitimai“, – pristatydama darbą teigė E. Gudaitė.

Pirmąja vieta apdovanoti ir Augustas Skaudickas su Gabija Skaudickaite už darbą „Aktyviai sportuojančių asmenų kūno terminės išraiškos ypatumų tyrimas“ iš LSMU gimnazijos (darbo vadovas prof. dr. Vincentas Veikutis). „Šią tyrimo temą pasirinkome ne atsitiktinai. Visų pirma, ji yra labai aktuali ne tik mėgėjiškai, bet ypač profesionaliai sportuojantiems asmenims, antra – mes jau turime sukaupę praktinę patirtį, tiriant aktyviai sportuojančių moksleivių pėdas, nustatant jose ūminių ir lėtinių traumų pasekmių požymius“, – sakė darbo autoriai. Darbo tikslas – nustatyti profesionalių sportininkų  kūno temperatūros pasiskirstymo ypatumus, naudojant termografijos metodą.

Valstybinio patento biuro (VPB) prizu ir nominacija Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos (PINO) prizui apdovanota VšĮ Pranciškonų gimnazijos mokinė Julija Grigaitytė už darbą „Apynių ekstrakto pritaikymas bioskaidžių pakuočių pramonėje“ (darbo vadovėLina Jucytė).

Papildomi VPB prizai skirti Simonai Vilimaitei ir Ievai Mikelionytei iš LSMU gimnazijos už darbą „Augalų sėklų aktyvavimas, apšvitinant sėklų paviršius plazmoje ir sudarant magnio klasterius ant paviršiaus“ (darbo vadovas Darius Milčius), Vilniaus Žirmūnų gimnazijos mokiniui Dovydui Jotautui už darbą „StratoLab LT artimojo kosmoso misija“ (darbo vadovas Nauris Jotautas) ir Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos mokinei Gabrielei Strodomskytei už darbą „Biokuro pelenų su cementu ir nuotekų dumblu panaudojimas“ (darbo vadovė Vaidilutė Šepkauskienė). Gabrielę savo įsteigtu specialiuoju prizu apdovanojo mokslininkas, buvęs ES jaunųjų mokslininkų konkurso laimėtojas Julius Bogomolovas.

Dviejų darbų autoriams atiteko puiki galimybė savo projektus pristatyti Kinijoje vyksiančiame Mokslo ir technologijų inovacijų konkurse paaugliams (China Adolescents Science & Technology Innovation Contest). Šis specialusis prizas skirtas Tautvydui Ribinskui iš Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos už darbą „Dirvinės karpažolės (Euphorbia helioscopia L.) ekstrakto fungicidinis poveikis medieną ardantiems mikrogrybams“ (darbo vadovė Vaidilutė Šepkauskienė) ir Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijos mokiniams Broniui Plačiukui ir Gabrielei Šimoliūnaitei už ne vienus metus atliekamą tyrimą „Paieška kitokios nei mediena žaliavos popieriaus gamybai“ (darbo vadovė Angelė Urbonavičiūtė). Broniui ir Gabrielei skirtas ir papildomas Valstybinio patentų biuro prizas.

Specialiuoju prizu – savaitės stažuote tarptautinėje gamtos tyrimų savaitėje Šveicarijos Alpėse apdovanotas jaunasis ornitologas Gustas Achramenka iš Klaipėdos moksleivių saviraiškos centro už darbą „Kiaulės nugaros salos kolonijiniai paukščiai ir jų migracijos keliai“ (darbo vadovė Raimonda Ilginė).

Specialųjį Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje dovanojamą prizą – vizitą į Europos Sąjungos institucijas Briuselyje – laimėjo Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos mokinys Paulius Jasėnas už darbą „Paslaugos trikdymo atakų filtras, pagrįstas prižiūrimojo mokymosi algoritmu“ (darbo vadovė Renata Burbaitė).

Konkurse buvo pristatyta beveik 30 fizinių, biomedicinos, technologijos, žemės ūkio ir socialinių mokslų darbų.  Šiais metais mokiniai pristatė įvairių mikroorganizmų, aplinkos ir vandens tyrimus, gilinosi į žmogaus sveikatos problemas ir įvairių veiksnių bei medžiagų poveikį žmogaus organizmui, ieškojo augalų daigumo didinimo ir derliaus išsaugojimo būdų, gilinosi į Visatos reiškinius, pristatė pačių sukurtas biomedžiagas ir alternatyvias medžiagas popieriaus ar kuro gamybai.

Mokinių darbus vertino šalies mokslo centruose ir universitetuose dirbančių mokslininkų komisija.

Nacionalinį konkurso etapą organizavo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Konkurso partneriai – Valstybinis patentų biuras ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Draugai ir rėmėjai: Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje, „Vilnius-Lithuania iGEM“, UAB „Savaitė“, leidykla „Terra publica“.

Konkursas gabiems mokiniams suteikia unikalią galimybę susipažinti su savo bendraamžių atliekamais tyrimais ir kuriamais išradimais, dalintis patirtimi bei varžytis tarpusavyje. Konkursu siekiama skatinti jaunus žmones siekti karjeros mokslo ir technologijų srityje. Lietuvos mokiniai prestižiniame tarptautiniame Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse, kuriame dalyvauja 14–21 m. amžiaus jaunimas ne tik iš Europos šalių, bet ir iš JAV, Kanados, Kinijos, Korėjos, Turkijos ir kt., yra iškovoję 21 prizą.

Nuotraukų galerija

facebook

Konkurso tinklalapis