Į pagrindinį turinį 
  
 

Ką tik pasibaigusiame Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape paaiškėjo, kas Lietuvai atstovaus Briuselyje šį rugsėjį vyksiančiame tarptautiniame konkurso etape. Pirmosios vietos laimėtoja tapo Martyna Kniazevaitė iš Kauno tvirtovės VII forto – jos darbas „Perchlorato jonų koncentracijos mažinimas Marso dirvožemyje, naudojant Azospira Oryzae“ pripažintas geriausiu.

„Vis dažniau kalbama apie Marso kolonizavimą, planuojama į jį leisti raketas. Tačiau didelė problema – šios planetos dirvožemyje esanti didelė cheminių junginių – perchlorato jonų – koncentracija. Perchloratų yra ir Žemėje, tačiau labai mažai. Norint, kad Marsas taptų palankesne aplinka gyventi – jų koncentraciją reikia sumažinti. Norėjau ištirti, kaip perchloratų būtų galima sumažinti Marse“, – apie savo darbo idėją pasakojo M. Kniazevaitė.

Šiais metais ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo baigiamajame ture varžėsi 23 biomedicinos, chemijos, mikrobiologijos, fizikos, ekologijos ir kitų mokslo sričių darbų autoriai.

Antrosios vietos laimėtojai

Kamilė Milkintaitė iš Kauno technologijos universiteto gimnazijos už darbą „FTO ir ALKBH5 demetilazių, METTL1 ir BUD23 metiltransferazių raiškos tyrimai skirtingo piktybiškumo laipsnio gliomos pacientų navikiniuose mėginiuose“ (darbo vadovė Rūta Urbanavičiūtė).

Urtė Banaitytė iš Vytauto Didžiojo universiteto Ugnės Karvelis gimnazijos už darbą „Keturių Potentilla genties rūšių skirtingų augalo dalių alkoholinių ekstraktų antibakterinio aktyvumo tyrimas in vitro“ (darbo vadovė Loreta Banaitienė).

Titas Jasaitis iš Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos už darbą „Dvitakčio vidaus degimo variklio efektyvumo didinimas“ (darbo vadovė Irena Skamarakienė).

Aistis Šukys ir Martynas Bukis iš Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos už darbą „Mikrogumos pernaša ir kaupimasis sniege bei grunte“ (darbo vadovė Valentina Rakužienė).

Trečiosios vietos laimėtojai

Evelina Riukaitė ir Rugilė Ramoškaitė iš Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos už darbą „Temperatūros, kritulių ir saulės aktyvumo įtaka medžio rievių augimo dinamikai“ (darbo vadovė Valentina Rakužienė).

Rugilė Viskontaitė ir Laurita Ambraškaitė iš Klaipėdos „Vėtrungės“ gimnazijos už darbą „Biologinio apaugimo intensyvumo priklausomybė nuo paviršiaus ir temperatūros, jo sąsaja su invazinėmis rūšimis“ (darbo vadovė Daiva Mickutė).

Greta Žikaraitė iš Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos už darbą „Juodavaisių aronijų vaisių brandos tarpsnio antioksidacinės savybės“ (darbo vadovė Vaidilutė Šepkauskienė).

Ūla Trušytė iš Kauno Tvirtovės VII forto už darbą „Violaceino biosintezėje dalyvaujančių genų vioA-E iš C.violaceum perkėlimas ir pigmento sintezė E. coli bakterijose“ (darbo vadovė Gabija Naujokaitė).

Rūta Jonė Lynykaitė ir Agota Biekšaitė iš Alytaus Dainavos progimnazijos už darbą „Maisto švaistymas  ir maisto produktų išsaugojimas panaudojant augalus ir vaškines drobeles (fitoncidų ir vaško poveikis pelėsiniams grybams)“ (darbo vadovė Laima Zita Burkova).

Augustinas Stasiškis ir Deividas Aidukonis iš Vilniaus Karoliniškių gimnazijos už darbą „Akustinė levitacija ir jos veikimas praktikoje“ (darbo vadovė Rita Grybaitė).

Specialieji prizai

Buvusio konkurso dalyvio, Kalifornijos universiteto San Diege JAV mokslininko dr. Juliaus Bogomolovo įsteigtas piniginis prizas atitenka Aisčiui Šukiui ir Martynui Bukiui iš Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos (darbo vadovė Valentina Rakužienė).

Kelionė į Tarptautinę gamtos tyrimų savaitę (International Wildlife Research Week, birželio 17–24 d.) atitenka Kamilei Milkintaitei už darbą „„FTO ir ALKBH5 demetilazių, METTL1 ir BUD23 metiltransferazių raiškos tyrimai skirtingo piktybiškumo laipsnio gliomos pacientų navikiniuose mėginiuose“.

Kelionė į 2024 m. vasario mėnesį  (20–24 d.) vyksiantį „Šveicarijos talentų forumą“ atitenka Gretai Žikaraitei už darbą „Juodavaisių aronijų vaisių brandos tarpsnio antioksidacinės savybės“.

Valstybinio patentų biuro apdovanojimai

I vieta ir specialusis pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos (PINO) prizas: Augustinas Stasiškis ir Deividas Aidukonis iš Vilniaus Karoliniškių gimnazijos už darbą „Akustinė levitacija ir jos veikimas praktikoje“.

II vieta: Martyna Kniazevaitė iš Kauno tvirtovės VII forto už darbą „Perchlorato jonų koncentracijos mažinimas Marso dirvožemyje, naudojant Azospira Oryzae“.

III vieta: Rūta Jonė Lynykaitė ir Agota Biekšaitė iš Alytaus Dainavos progimnazijos už darbą „Maisto švaistymas ir maisto produktų išsaugojimas panaudojant augalus ir vaškines drobeles (fitoncidų ir vaško poveikis pelėsiniams grybams)“.

ES jaunųjų mokslininkų konkursas mokiniams suteikia unikalią galimybę ne tik susipažinti su savo bendraamžių atliekamais tyrimais ir kuriamais išradimais, bet ir dalintis patirtimi bei varžytis tarpusavyje. Konkursu siekiama skatinti jaunus žmones siekti karjeros mokslo ir technologijų srityje.

Nacionalinį konkurso etapą organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, palaiko ir remia – Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Partneris – Valstybinis patentų biuras.

Susiję straipsniai – LRT.lt naujienos

Nuotraukų galerija

Nuotraukų aut. J. Karolis