Į pagrindinį turinį 
  
 
Šiandien, rugsėjo 10 d., Katovicuose, Lenkijoje, prasidėjo Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkursas. Prestižiniame 14–20 metų jaunimui skirtame konkurse Lietuvai atstovauja trys jaunosios mokslininkės.

Paveikslėlis

Kamilė Milkintaitė, Kauno technologijos universiteto gimnazijos absolventė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto pirmakursė, ES jaunųjų mokslininkų konkurse Lietuvai atstovauja su medicinos srities darbu „Pažangesnio smegenų navikų gydymo link: nauji terapiniai ir diagnostiniai taikiniai“ (Towards Improved Brain Tumor Treatment: Novel Therapeutic and Diagnostic Targets). Darbo vadovė Rūta Urbanavičiūtė.

„Glioma yra itin agresyvus smegenų navikas, kurio vidutinė pacientų išgyvenimo trukmė siekia vos apie 15 mėnesių. Deja, dabartinės gydymo galimybės vis dar nėra pakankamai veiksmingos, todėl mirtingumo rodikliai išlieka aukšti. Mano tyrimo tikslas – prisidėti prie gliomos pacientų gydymo rezultatų gerinimo. Šiame darbe tyriau gliomos biožymenis ir jų veikimo mehanizmus, kurie ateityje galėtų būti pritaikomi genų terapijai ir ankstyvai diagnostikai. Kadangi medicinos vystymasis vis labiau krypsta link labiau personalizuoto gydymo, mano tyrimo rezultatai galėtų būti naudingi kuriant naujas genų terapijos strategijas, vaistus arba ankstyvos diagnozės metodus, kurie yra mažiau invaziniai ir jautresni“,  – apie atliktą tyrimą kalba Kamilė.

Paveikslėlis

„Kauno tvirtovės VII forto“ ugdytinės, Vilniaus universiteto studentės Gabija Paulauskaitė ir Liepa Raudoniūtė konkurse pristato biologijos srities darbą „Nauji 2 tipo cukriniu diabetu sergančių pacientų atsparumo insulinui prognoziniai biomarkeriai“ (New Prognostic Biomarkers of Insulin Resistance in Patients with Type 2 Diabetes). Darbo vadovė Ugnė Meškauskaitė. 

„II tipo cukrinis diabetas – labiausiai paplitusi metabolinė liga pasaulyje, ypač opi dėl aukšto mirtingumo ir komplikacijų rizikos. Sergantiesiems cukriniu diabetu pasireiškia atsparumas insulinui, kuomet sutrinka žmogaus audinių ir organų ląstelių jautrumas į insuliną, reguliuojantį gliukozės koncentraciją kraujyje, todėl gliukozės kiekis kraujyje kyla. Pastebėta, kad didesnę tikimybę insulino rezistencijai išsivystyti gali lemti genetiniai skirtumai, susiję su gliukozės ir lipidų apykaita, pvz., ELOVL6, FTO, MC4R ir PPARG genai. Savo tyrimu nustatėme, kad skirtumai FTO ir MC4R genuose yra susiję su didesne insulino rezistencijos rizika. Šių genų tyrimai, ieškant jų sąsajų su insulino rezistencija, tampa vis aktualesni, nes leidžia prognozuoti insulino rezistencijos ir cukrinio diabeto išsivystymo tikimybę ir įvertinti komplikacijų riziką sergantiems cukriniu diabetu“,  – apie savo projekto svarbą kalba jaunosios mokslininkės. 

Šie moksliniai projektai tapo geriausiais Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape, kurį organizuoja Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra (LINEŠA), remia ir palaiko Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Skatina ES jaunimą domėtis mokslu

ES jaunųjų mokslininkų konkursas yra svarbiausia mokinių mokslo mugė Europos Sąjungoje, skaičiuojanti jau 35–us metus ir pritraukianti tūkstančius dalyvių. Joje pristatomi geriausi mokinių atlikti moksliniai tyrimai ES ir už jos ribų.

„ES jaunųjų mokslininkų konkursas skatina jaunimą domėtis mokslu ir technologijomis, padeda atskleisti talentus ir stiprina mokslinį potencialą Europoje. Vienas Europos Komisijos organizuojamo konkurso tikslų – stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą ir kurti inovacijas. Jauni žmonės iš beveik 40 Europos ir kitų pasaulio šalių, dalyvaudami šiame konkurse, įgyja neįkainojamos patirties, išplečia savo akiratį, įgyja profesinių kontaktų ir motyvacijos siekti karjeros mokslo bei technologijų srityse. Tai investicija į ateitį, užtikrinanti Europos konkurencingumą globaliame mokslo ir inovacijų pasaulyje. Reikia pasidžiaugti, kad Lietuvos jaunųjų tyrėjų darbai tikrai konkurencingi, mūsų atstovai ir atstovės dažnai grįžta su išskirtiniais laimėjimais“, – sako nacionalinę atranką į šį konkursą organizuojančios Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros (LINEŠA) atstovė Viktorija Kalaimaitė.

Europos Komisijos inicijuojamame tarptautiniame konkurse šiemet dalyvauja apie 150 jaunųjų mokslininkų iš 40 šalių. 90 tiriamųjų darbų pristatoma gamtos, matematikos, technologijų, ekonomikos ir socialinių mokslų srityse.

Laimėtojai paaiškės rugsėjo 13 d., penktadienį. 

Nuotraukų aut. Viktorija Kalaimaitė

Paveikslėlis

Konkurso tinklalapis https://eucyskatowice2024.eu/