17-ąją tarptautinę astronomijos ir astrofizikos olimpiadą (IOAA) 2024 m. rugpjūčio mėn. 17–27 d. organizavo Brazilijos Nacionalinė observatorija ir Nacionalinė astrofizikos laboratorija. Ši olimpiada buvo rekordinė dalyvių skaičiumi: šiais metais rungėsi net 350 mokinių iš 53 pasaulio šalių, kurie susirinko Vasoras (Vassouras) mieste, netoli Rio de Žaneiro.
Pagyrimo raštais apdovanoti Klaipėdos licėjaus būsimi būsimi IV gimn. klasės mokiniai Emilijus Latakas ir Rapolas Žygus (mokytojas Marius Žadvydas) bei Vilniaus jėzuitų gimnazijos ir Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros astronomijos būrelio mokinė Elzė Grinevičiūtė (mokytojas Eimantas Urniežius, būrelio vadovė Aurelija Visockienė).
Olimpiadoje taip pat dalyvavo būsima III gimn. klasės mokinė Saulė Vaidelytė iš Kauno technologijos universiteto gimnazijos (mokytojas Tomas Kivaras) ir Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos ir Šiaulių techninės kūrybos centro astrofizikų būrelio būsimas IV gimn. klasės mokinys Pijus Tydmanas (mokytojas Vacys Jankus, Šiaulių TKC).
Lietuvos komandai vadovavo dr. Vidas Dobrovolskas (Vilniaus universitetas) ir dr. Ieva Šablevičiūtė-Visockienė (LINEŠA).
Olimpiadą sudarė du pagrindiniai turai: teorinis ir praktinis, už kiekvieną kurių suteikiama po 300 taškų. Tačiau praktinis turas, savo ruožtu, buvo išskaidytas į tris smulkesnius turus: duomenų analizės, dangaus stebėjimo ir planetariumo turus, o visi turai vyko skirtingomis dienomis.
Teoriniame ture, trukusiame net 5 valandas, dalyviai turėjo išspręsti 11 skirtingo sudėtingumo astrofizikos ir astronomijos uždavinių.
Duomenų analizės ture, kuris truko 3 valandas, mokiniai nagrinėjo kiek supaprastintus, tačiau tikrų mokslinių stebėjimų duomenis. Vienoje iš šio turo užduočių dalyviai turėjo patikrinti hipotezę, ar kamuoliniai žvaigždžių spiečiai erdvėje pasiskirstę simetriškai Paukščių Tako centro atžvilgiu. Verta pabrėžti, kad tai iš tiesų XX a. pradžioje garsaus JAV astrofiziko Harlow Shapley (Harlou Šeplio) pasiūlyta hipotezė, kurios nagrinėjimas leido geriau suprasti mūsų Galaktikos struktūrą.
Dangaus stebėjimo turas buvo skirtas teleskopo valdymo, žvaigždėlapių skaitymo ir nurodyto objekto koordinačių nustatymo gebėjimų patikrinimui. Planetariumo ture reikėjo identifikuoti projektuojamame danguje rodomus objektus.
Smagu, kad visi Lietuvos atstovai praktiniame ture pasirodė puikiai: suminis taškų skaičius buvo arti medianos ar net didesnis. Ir tik kiek prastesnis pasirodymas teoriniame ture lėmė, kad šį kartą medaliai nebuvo laimėti, nors trūko visai nedaug.
Prisiminus 2012 m. Brazilijoje vykusią IOAA
Tuomet moksleivis Motiejus Valiūnas 6-ojoje Tarptautinėje mokinių astrofizikos ir astronomijos olimpiadoje ne tik laimėjo aukso medalį, bet tai buvo pirmas atvejis, kai mokinys iš Lietuvos šioje olimpiadoje tampa absoliučiu nugalėtoju. Apie tai plačiau galite paskaityti: https://www.lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2012/08/21/news/tarptautine-astronomijos-olimpiada-laimejes-lietuvis-mokslus-tes-kembridze-5229623
Daugiau informacijos apie IOAA-2024 galite rasti čia: http://www.ioaa2024.on.br/
Nuotraukų autoriai Vidas Dobrovolskas ir Ieva Šablevičiūtė-Visockienė.