Į pagrindinį turinį 
  
 
Birželio 25–30 d. Varėnoje vyko 39-oji Lietuvos jaunųjų geologų stovykla. Stovykloje dalyvavo geologų būreliai „Žėrutis“ (Vilniaus Gabijos progimnazija, mokytoja Eugenija Bieliauskaitė), „Amonitas“ (Skuodo r. Mosėdžio gimnazija, mokytojas Virgilijus Pajarskas), „Gargždas“ (Klaipėdos r. Gargždų „Kranto“ progimnazija, mokytoja Audronė Remeikienė), „Kreidukai“ (Šakių r. Griškabūdžio gimnazija, mokytoja Marija Senkienė), „Kūliai“ (Plungės r. Kulių gimnazija, mokytoja Jolanta Pieškuvienė).

Paveikslėlis  Paveikslėlis 
Paveikslėlis  Paveikslėlis

Pažintiniais maršrutais vaikus vedė geologijos specialistai mokslininkai: dr. Gražina Skridlaitė, dr. Laura Gedminienė ir geologas, mokytojas Simonas Saarmann.

Dr. Gražina Skridlaitė apžvelgė uolienų klasifikaciją, mokė jaunuosius geologus, kaip atskirti nuosėdines uolienas nuo magminių, magmines nuo metamorfinių, vulkanines nuo intruzinių, natūralias uolienas nuo žmonių sukurtų. Surengtas konkursas, kuriame reikėjo atpažinti ir aprašyti uolienas. Be to, mokslininkė supažindino su šurfo kasimo metodu, kuris padeda pamatyti susidariusio dirvožemio sluoksnius, taip pat mokė, kaip apskaičiuoti upės greitį bei debitą.

Nemažas dėmesys buvo skirtas fosilijoms. Mokytojas Simonas Saarmann supažindino su jų kilme, pasakojo, kaip atskirti, ar tai yra pečiakojai, ar trilobitai, ar pilvakojai, ar koralai, ar amonitai, aiškino, kaip susidaro žemyninės kopos, būdingos šiam regionui, mokė, kaip išmatuoti kopos nuolydį, kaip nepasiklysti miške.

Dr. Laura Gedminienė demonstravo geologinių sluoksnių formavimąsi, naudodama „tektoninę smėlio dėžę“ geologinių veiksnių modeliavimui, pasakojo apie plokščių tektoniką. Mokiniai patys sluoksniavo nuosėdas, formavo kalnus, raukšles, lūžius ar imitavo sedimentologinę pertrauką. Taip pat specialistė supažindino su geologiniais grąžtais ir demonstravo, kaip grąžtu iš gilesnių sluoksnių iškeliamos nuosėdos ir paimami pavyzdžiai tyrimams, papasakojo apie nuosėdų įvairovę ir kilmę, apie geologinius procesus, nulėmusius dirvožemio ir požeminio vandens slūgsojimo skirtumus, turinčius lemiamą įtaką augalijai, aptarė naudingųjų išteklių slūgsojimo sąlygas.

Įpusėjus stovyklai visada vyksta nuotaikingos naujų narių krikštynos, ir šiemet pasipylęs lietus tradicijos nesugadino. Smagus buvo ir naktinis orientavimosi žygis, kurio metu pagal pateiktas užuominas reikėjo surasti Varėnoje paslėptus „taškus“.

Paskutinį vakarą būreliai parengė instaliacijas, skirtas Dzūkijos kraštui, papasakojo, ką simbolizuoja jų pasirinktos gamtinės priemonės. Stovyklos uždarymo metu apdovanoti geriausieji. Vieni kitiems padėkoję už įdomiai ir smagiai praleistą laiką atsisveikinome iki kitų metų susitikimo kitame Lietuvos krašte. Juk laukia jubiliejinė – 40-oji stovykla.

Stovyklą organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras kartu su Lietuvos geologų sąjunga.

Nuotraukų galerija

Nuotraukų autorė Jovita Petrauskaitė