Į pagrindinį turinį 
  
 

Kaunietė Gabija Imbrasaitė Dubline ką tik pasibaigusiame Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse apdovanota specialiuoju biotechnologijų srities prizu (angl. The EUCYS Bioeconomy bio-based industries prize). Apdovanojimas jai įteiktas už darbą „Bioplastiko su mėlynuoju pelėsiniu grybu Penicillium roqueforti poveikis kriaušių nokimui ir laikymuisi“. 

Organizacijos „BBI JointUndertaking“, vienijančios biotechnologijų pramonės srities įmones Europoje ir bendradarbiaujančios su Europos Komisija, įsteigtas prizas jaunajai tyrėjai suteiks galimybę susipažinti su biotechnologijų naujovėmis Belgijoje ir Nyderlanduose. 

Ketverius metus G. Imbrasaitės vykdyto projekto tikslas – ištirti bioplastiko su gryna mėlynojo pelėsinio grybo Penicillium roqueforti kultūra poveikį kriaušių nokimui ir išsilaikymui. Pasak Gabijos, svarbu rasti būdą apsaugoti nuo gedimo daržoves ir vaisius nenaudojant įvairių kenksmingų cheminių medžiagų. Kaip alternatyvą cheminiams preparatams galima naudoti valgomąsias plėveles bei įvairius mikroorganizmus ir taip, prailginus maisto tinkamumo vartojimui trukmę, sumažinti išmetamo maisto kiekius ir prisidėti prie globalios maisto švaistymo problemos sprendimo.

„Atrodo, kad kovoti su vaisių gedimu pasitelkiant pelėsį – gana keista ir juokinga, tačiau mano tyrimas rodo, kad bioplastikas su mėlynuoju pelėsiu yra labai efektyvi, pigi, ekologiška ir žmogui saugi priemonė, padedanti vėsiai laikomoms kriaušėms išllikti šviežiomis iki 15 savaičių“, – sako Gabija Imbrasaitė.

Šiemet konkursas – jubiliejinis. 30-ąjį kartą vykusiame viename prestižiškiausių jaunimo mokslo konkursų dalyvavo daugiau nei 130 jaunųjų mokslininkų iš 38 pasaulio šalių. Pristatyta 90 biologijos, chemijos, kompiuterijos, inžinerijos, aplinkos, medžiagų, matematikos, medicinos, fizikos ir socialinių mokslų srities projektų. 

„Dalyvauti šiame konkurse buvo neįkainojama patirtis, paskatinusi atskleisti ir tobulinti savo asmenines savybes. Konkursas įkvėpė mane naujiems moksliniams tyrimams – neabejoju, kad tai pravers neseniai prasidėjusioms medicinos studijoms. Čia susipažinau su daugybe išskirtinių žmonių, su kuriais ryšys, tikiuosi, nenutrūks ir ateityje“, – džiaugėsi mergina. 

Europos Komisijos organizuojamas konkursas suburia gabiausius mokinius ir studentus iš įvairių pasaulio šalių ir suteikia jiems unikalią galimybę susipažinti su savo bendraamžių atliekamais tyrimais ir kuriamais išradimais, dalintis patirtimi ir varžytis tarpusavyje. Konkursu siekiama skatinti jaunus žmones siekti karjeros mokslo ir technologijų srityje. 

Lietuva ES jaunųjų mokslininkų konkurse dalyvauja nuo 1997 m., tai jau 22-asis mūsų šalies atstovų apdovanojimas. Nacionalinę atranką į šį konkursą organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Viktorija Kalaimaitė
Nacionalinė konkurso kooordinatorė
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras