Į pagrindinį turinį 
  
 

 

Balandžio 5–7 dienomis į Vilnių sugrįžta 50-asis Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkursas. Pirmasis renginys įvyko 1965 metais. Jo iniciatoriai – tuometinės Švietimo ministerijos inspektoriai Aleksandras Ramanauskas ir Vytautas Jakelaitis, kurių idėją rėmė Rašytojų sąjunga ir „Moksleivio“ žurnalo redakcija. Pirmasis konkursas surengtas Vilniuje, o vėliau jis kasmet keliavo po įvairius Lietuvos miestus ir rajonus. Skaityti ir vertinti moksleivių kūrybinius darbus kviečiami žinomi knygų autoriai ir vertėjai, literatūros, kalbos mokslų specialistai, tautosakininkai. Vertinimo komisijose dirbo šviesios atminties žmonės Elena Bukelienė, Marcelijus Martinaitis, Onė Baliukonytė, Jonas Strielkūnas, Alma Karosaitė, Valdas Kukulas, Antanas Ramonas, Vaidotas Daunys, kalbininkas Aleksandras Vanagas, tautosakininkas Norbertas Vėlius.

Per penkis dešimtmečius klostėsi įvairios konkurso tradicijos: pirmieji renginiai vyko kartu su skaitovų konkursu, vėliau kurį laiką buvo rengiami kas antrus metus. Keitėsi ir renginio vardai: tai jaunųjų literatų sąskrydis, tai literatų konkursas. Nemaža dalis mokinių kūrybos patekdavo į „Moksleivio“ žurnalo puslapius, jaunuosius literatus augino žurnale dirbę Vytautas Bubnys, Algimantas Zurba, Onė Baliukonytė, Elvyra Jucienė, Danutė Kalinauskaitė. Konkurso laureatais yra buvę Valdas Kukulas, Marius Ivaškevičius, Saulius Tomas Kondrotas, Liutauras Degėsys, Gintarė Adomaitytė, Laura Sintija Černiauskaitė, Valdas Papievis, Vytautas Račickas, Renata Šerelytė, Agnė Žagrakalytė ir dar ne vieną dešimtuką būtų galima įvardyti.

Ilgametis vertinimo komisijos pirmininkas, „Moksleivio“ žurnalo redaktorius A. Zurba 2011 m. konkurso Mažeikiuose išvakarėse rašė: „Taip vėrėsi vartai talentingam kūrybiniam jaunimui – laureatų vardai nuskambėdavo visoje Lietuvoje, ne vienas įsitvirtino literatūroje, papildydavo literatūros bei gimtosios kalbos tyrėjų gretas, gabūs jauni vertėjai greičiau pradėdavo bendradarbiauti su leidyklomis, žinoma, prieš tai įsigiję aukštąjį filologinį išsilavinimą“.

Šiais metais į baigiamąjį renginį pakviesti 102 jaunieji kūrėjai iš 35 Lietuvos miestų ir rajonų. Gausiausias jaunųjų filologų būrys atvyks iš Palangos, Klaipėdos, Panevėžio, Vilniaus miestų, Jurbarko, Kauno, Kretingos ir Vilkaviškio rajonų. Jų darbus vertins ir kartu su mokiniais aptars Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto, Vilniaus universiteto mokslininkai doc. dr. Regimantas Tamošaitis, dr. Brigita Speičytė, dr. Viktorija Šeina-Vasiliauskienė, dr. Bronė Stundžienė, dr. Vita Ivanauskaitė-Šeibutienė, dr. Daiva Vaišnienė, dr. Laimutė Bučienė, eseistė Gintarė Adomaitytė, poezijos ir prozos autoriai Laura Sintija Černiauskaitė, Kristina Gudonytė, Andrius Jakučiūnas, Donatas Petrošius, Ričardas Šileika, vertėjai Irena Aleksaitė, Nijolė Chijenienė, Aušra Karsokienė, Jonė Ramunytė ir Austėja Merkevičiūtė.

Mokiniai savo kūrybą skaitys Rašytojų sąjungos klube, lankysis Valdovų rūmuose ir Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje žiūrės švedų filmą „Ledo drakonas“, kuris BUFF tarptautiniame kino festivalyje Malmėje pripažintas geriausiu vaikų kino filmu (šią galimybę suteikė Švedijos ambasada Vilniuje).

Konkurso atidarymo renginys vyks Lietuvos nacionalinėje bibliotekoje, o mokinių darbų aptarimai, pokalbiai su vertintojais prozos, poezijos, literatūros kritikos, publicistikos, tautosakos, kalbos ir vertimų sekcijose organizuojami Vilniaus Simono Daukanto gimnazijoje. Baigiamasis renginys – konkurso dalyvių apdovanojimai – balandžio 7 d. sugrįš į Lietuvos nacionalinę biblioteką.