Į pagrindinį turinį 
  
 
 „Jau septintus metus skaičiuojanti konferencija „Sveikata visus metus“ šiemet skirta aptarti, kaip gerinti vaikų emocinę sveikatą ir pasidalinti gerosiomis patirtimis. Emocinę sveikatą renginio akcentu pasirinkome neatsitiktinai: šios temos aktualumas po pandemijos yra smarkiai išaugęs“, – sako Martynas Račkauskas, LINEŠA Sveikos gyvensenos skyriaus vadovas. 

Paveikslėlis
Ingrida Zurlytė

Pasak Ingridos Zurlytės, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) biuro Lietuvoje vadovės, Europoje vaikų ir paauglių sveikatos srity didžiausią susirūpinimą kelia laikas, praleidžiamas prie ekranų, laikas praleidžiamas socialiniuose tinkluose, įvairūs psichikos sveikatos iššūkiai. 

„Duomenys rodo, kad 1 iš 4 vaikų ir paauglių susiduria su psichikos sveikatos iššūkiais. 11 proc. Europos vaikų ir paauglių patiria žalingą socialinių tinklų poveikį. Lietuvoje tas procentas šiek tiek aukštesnis – 13 proc. Todėl smagu, kad yra tokių iniciatyvų, kaip „Sveikata visus metus“, kurios skatina vaikus nenumoti į sveiką gyvenseną,  kaip į nuobodų dalyką, o pažiūrėti į ją kūrybiškai. Jauname amžiuje susiformavę įgūdžiai turi didelę įtaką suaugus ir ypač vėlesniame amžiuje“, – sveikindama konferencijos dalyvius sakė I. Zurlytė. 

Daliai paauglių internetas jau tapo rimta problema 

Daug vaikų ir paauglių tampa vis labiau priklausomi nuo interneto, pabrėžė  dr. Rima Breidokienė, Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Psichologijos instituto docentė. 

Paveikslėlis
Rima Breidokienė

„2023 m. Lietuvos mokslininkų iš trijų universitetų atliktas tyrimas atskleidė, jog trečdalis apklaustų 14–17 m. paauglių turi vidutinę probleminio interneto naudojimo (PIN) riziką. Ši grupė jaučia, kad interneto naudojimą jiems darosi vis sunkiau valdyti,  tai trukdo jų kasdieniam gyvenimui ir santykiams su kitais. Dar apie 6 proc. jaunimo patenka į aukščiausią rizikos grupę, kur interneto naudojimas tampa rimta problema“, – nerimą keliančia statistika savo pranešime „Kaip „nulaužti“ paauglių PIN kodą, arba kada internetas tampa problema?“ dalinosi R. Breidokienė. 

Pasak jos, probleminis interneto naudojimas yra svarbus vaiko ir paauglio psichologinės ir fizinės sveikatos rizikos veiksnys, todėl labai svarbu anksti atpažinti šį rizikingą elgesį ir laiku suteikti pagalbą tiek vaikui, tiek ir visai šeimai. 

„Prie ekrano vaikams ir paaugliams saugu praleisti ne daugiau kaip 2 valandas per dieną. Dažnai tėvams tenka priminti, kad televizoriaus žiūrėjimas irgi įeina į tas 2 valandas“, – sakė R. Breidokienė. 

Ekspertė: vaikų sužalojimų beveik visada įmanoma išvengti 

Liuda Ciesiūnienė, Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vyriausioji specialistė, savo pranešime „Vaikų sužalojimų prevencija“, kalbėjo, jog viešumoje dažniausiai girdime apie tokius vaikų sužalojimus kaip skendimai ir sužalojimai transporto įvykiuose. 

Tačiau pamirštama statistika, kad daugiausiai nemirtinų sužalojimų Lietuvoje vaikai patiria dėl nukritimų (apie 48 proc. atvejų) ir negyvų jėgų mechaninio poveikio (apie 33 proc.), pvz., susižalojimų aštriais daiktais, petardų sprogimo, prispaudimo įvairiais daiktais, sužalojimo žemės ūkio technika ir t.t.  

Paveikslėlis
Liuda Ciesiūnienė

„Svarbu žinoti, kad visi netyčiniai sužalojimai yra nuspėjami ir išvengiami. Laikantis visų atsargumo ir prevencijos priemonių, laiku pastebėjus pavojingus ženklus, visų šių sužalojimų galima išvengti“, – pabrėžė specialistė. 

Taip pat ji priminė prevencijos priemones, padedančias išvengti  šaltajam metų laikui būdingų vaikų sužalojimų, tokių kaip skendimai žiemos metu, pavojai ant ledo, sužalojimai dėl pirotechnikos naudojimo ir t.t. 

„Jei pastebėjote vandens telkinyje įlūžusį žmogų ir bandote jam padėti, nepamirškite, kad ledas išlaiko stovintį žmogų tik už 3–4 metrų nuo eketės krašto. Svarbu nepamiršti, kad upių ledas niekada nebūna saugus, eiti juo pavojinga. Vandens telkiniai šalia ugdymo įstaigų turėtų būti aptverti“, – svarbias taisykles vardijo L. Ciesiūnienė. 

Apie narkotikų prevenciją mokyklose 

Apie psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos galimybes mokyklose  konferencijos dalyviams papasakojo Aneta Abromavičiūtė, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento Prevencijos koordinavimo skyriaus vyriausioji specialistė. 

„Mokykla – viena palankiausių aplinkų taikyti prevencines priemones. Gauname daug užklausimų, kaip taikyti prevenciją mokykloje, todėl parengėme rekomendacijas mokykloms, kurias rasite mūsų interneto svetainėje“, – kalbėjo ji. 

Pasak specialistės, mokykloms pradėti narkotikų prevenciją reikėtų nuo problemos pripažinimo, nes mokyklos Lietuvoje dažnai linkusios slėpti šias problemas. 

Tėvelius ir vaikus A. Abromavičiūtė pakvietė apsilankyti narkotikų prevencijai skirtose svetainėse kaveikiavaikai.lt ir askritiskas.lt. Taip pat informavo, kad rengiamas Vyriausybės nutarimas, kuriuo bus įtvirtinta veiksmų seka, ko mokyklos turi imtis vykdydamos narkotikų prevenciją. 

Autistiški vaikai neformaliajame švietime 

Viena iš jautriausių temų švietime – įtraukusis ugdymas. 

Pranešimą „Sėkmingo autistiškų vaikų įtraukiojo ugdymo veiksniai neformaliajame vaikų švietime“ pristačiusi Gintarė Šatė, Lietuvos įtraukties švietime centro Autizmo spektro sutrikimų grupės vadovė, pabrėžė, jog labai svarbu nepamiršti, kad neformalusis švietimas yra įrankis sėkmingo įtraukiojo ugdymo organizavimui. 

Paveikslėlis
Gintarė Šatė

„Tyrimai rodo, kad autistiškų vaikų tėvai iš neformaliojo vaikų švietimo pirmiausiai tikisi, kad kiekvienas vaikas bus saugus ir laimingas. 60 proc. autistiškų vaikų ir jaunuolių teigia, kad mokytojas, kuris supranta autizmą, būtų geriausias pokytis jiems mokykloje“, – kalbėjo ji.  

Nuoširdaus konferencijos dalyvių susidomėjimo sulaukė ir nuotaikingas Lidijos Laurinčiukienės, lektorės, švietimo ir verslo konsultantės, nepriklausomos žurnalistės, pranešimas apie pozityvaus gyvenimo strategijas mūsų sveikatai ir gerbūviui. 

Paveikslėlis

„Žmogaus sveiko gyvenimo riba jaunėja –  anksčiau viršijusi 50 metų, dabar nusileido iki 49“, – kalbėjo L. Laurinčiukienė ir linkėjo konferencijos dalyviams pirmiausiai vaikuose ugdyti smalsumą, kuris padės įgyti sveikatos įgūdžių. 

Kam atiteko apdovanojimai 
 
Konferencijos metu išdalinti ir projekto „Sveikata visus metus 2024“ apdovanojimai.  

Iš viso apdovanota 15 ugdymo įstaigų komandų – tos, kurios visus metus aktyviai dalyvavo visuose iššūkiuose, ieškojo smagių, kūrybiškų ir inovatyvių būdų būti sveikesniais; taip pat tos, kurias atrinko projekto vertinimo komisija; ir tos, kurios surinko daugiausiai publikos balsų „Facebook“ vykusiame balsavime. 



 Apdovanotųjų sąrašas: 

 Akmenės r. Dabikinės Vladimiro Zubovo mokyklos komanda  
Anykščių Antano Baranausko pagrindinės mokyklos Specialiojo ugdymo skyriaus-daugiafunkcio centro komanda  
Biudžetinės įstaigos „Vilniaus lakštingalos namai“ komanda  
Elektrėnų mokyklos darželio „Žiogelis“ komanda 
Joniškio Aušros gimnazijos komanda  
Joniškio vaikų lopželio-darželio „Ažuoliukas“ komanda 
Klaipėdos Gedminų progimnazijos komanda  
Klaipėdos lopšelio-darželio „Svirpliukas“ komanda 
Klaipėdos r. Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro komanda  
Palangos lopšelio-darželio „Gintarėlis“ komanda 
Radviliškio lopšelio-darželio „Žvaigždutė“, „Ančiukų“ grupės komanda 
Skuodo r. Ylakių gimnazijos komanda  
Šiaulių Medelyno progimnazijos komanda  
Vilniaus r. Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazijos komanda 
Vilniaus r. Valčiūnų gimnazijos komanda 

Paveikslėlis

Projekto Vasaros iššūkius taip pat vertino ir projekto partneriai – Eugenijos Šimkūnaitės fondas. Jie apdovanojo savo atrinktas komandas. Apdovanojimus gavo: Joniškio Aušros gimnazija, Akmenės Dabikinės V. Zubovo mokykla, Vilniaus r. Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazija, Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centras, Druskininkų lopšelis-darželis „Žibutė“. 

Konferencijoje gyvai ar nuotoliu dalyvavo apie 150 projekto „Sveikata visus metus 2024“ dalyvių. 

Apie „Sveikata visus metus“ 

Projekto „Sveikata visus metus“  tikslas – padėti vaikams, mokiniams įgyti visapusišką sveikatos sampratos suvokimą, išugdyti sveikatai naudingus gebėjimus, įpročius bei nuostatas, atsakomybę už savo ir kitų sveikatą, paskatinti juos rinktis sveiką gyvenimo būdą. 

2024 m. sausio–gruodžio mėn. vykusiame projekte šiemet dalyvavo Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklų, ikimokyklinių ugdymo įstaigų, formalųjį ugdymą papildančių bei neformaliojo švietimo įstaigų mokinių komandos, vaikų ir jaunimo organizacijos, klubai, būreliai, šeimos.   

Iš viso projekte dalyvavo 582 komandos ir 21 430 dalyviai. 

Projekto „Sveikata visus metus“ organizatorius – LINEŠA, partneriai – Eugenijos Šimkūnaitės labdaros ir paramos fondas, Pasaulio sveikatos organizacijos biuras Lietuvoje, Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras.  

Daugiau informacijos apie projektą rasite čia https://sveikatavisusmetus.lt/