Į pagrindinį turinį 
  
 

Birželio 1–2 d. Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras kartu su Valstybine saugomų teritorijų tarnyba ir Sirvėtos regioniniu parku organizavo gamtos pažinimo renginį „Rūšių ralis su mitologinėmis dievybėmis“. Jau ketvirtą kartą vykstančio nacionalinio konkurso tikslas – skatinti mokinius domėtis saugomomis teritorijomis bei retais ir saugomais gyvūnais, augalais ir grybais, naudojant šiuolaikines technologijas.

Renginyje dalyvavo penkios gamtos tyrinėtojų komandos, kurias sudarė mokiniai ir jų mokytojai iš skirtingų Lietuvos kraštų – Aukštaitijos, Suvalkijos, Dzūkijos ir sostinės. Dalyviai laukinėje gamtoje varžėsi bandydami surasti ir nufotografuoti kuo daugiau skirtingų vabzdžių, paukščių, augalų ir kitų organizmų rūšių. Pievoje, esančioje netoli Sirvėtos regioninio parko gamtos mokyklos, per beveik dvi valandas buvo aptiktos, nufotografuotos ir atpažintos 175 rūšys.

Visi organizmų stebėjimai buvo paskelbti platformoje „iNaturalist“, todėl jie turi mokslinę vertę – surinkti biologiniai duomenys keliaus į tarptautinę biologinės įvairovės duomenų bazę GBIF ir galės būti naudojami viso pasaulio mokslininkų tyrimuose.

Šiame puslapyje galite pamatyti, kaip sekėsi kiekvienai ralio komandai, kiek ir kokių rūšių pavyko surasti bei daug kitos įdomios informacijos: https://www.inaturalist.org/projects/rusiu-ralis-su-mitologinemis-dievybemis.

Labiausiai dalyvius nustebinęs aptiktas organizmas – rusvoji lizduolė. Tai fotosintezės nevykdanti Lietuvos miškų orchidėja, sudaranti simbiozę su grybais. Taip pat renginio dalyviai entomologiniu tinkleliu pagavo ir iš arti tyrinėjo neįprastą drugį – rausvąjį kamaninį sfinksą, kuris savo išvaizda imituoja geluonį turinčius vabzdžius, nors yra visai nepavojingas.

Renginyje dalyvaujantys mokiniai susipažino ne tik su gyvąja gamta, bet ir su kitomis Sirvėtos regioninio parko vertybėmis. Švenčionių rajone esančios saugomos teritorijos pažintinius takus ir lankytinus objektus vienija tema – senovės lietuvių mitologija. Dalyviai pabuvojo parko lankytojų centre ir gamtos mokykloje, žygiuodami mitologiniu taku susipažino su senovės lietuvių dievybėmis, palydėjo saulę ant Kačėniškės piliakalnio, grožėjosi Lino verdenės šaltiniu, nuostabiame gamtos kampelyje vakarojo prie laužo.