Į pagrindinį turinį 
  
 
Jau aštunti metai vykstantis nacionalinis mokinių konkursas „Pamoka gamtoje: svajokime drauge!“ šiais metais kvietė kurti pamokas-filmukus apie draustinius. Sukurti filmuotą pamoką apie saugomą teritoriją – įdomi užduotis, tad konkurse sulaukta 30 komandų iš visos Lietuvos. Kūrybiniuose ieškojimuose mokiniams dažnai talkino ne tik mokytojai, bet ir saugomų teritorijų direkcijų specialistai.

Konkursą „Pamoka gamtoje: svajokime drauge!“ organizavo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras kartu su Valstybine saugomų teritorijų tarnyba prie AM. Finalinis renginys vyko Žagarės regioniniame parke. Čia mokiniai susipažino su Žagarės dvaro ansambliu ir jame įrengtomis gausiomis gamtinėmis, kultūrinėmis ekspozicijomis. Po interaktyvios ekskursijos, kurią šauniai pravedė parko direkcijos darbuotoja vyr. specialistė Giedrė Rakštienė, mokiniai keliavo susipažinti su Žagarės krašto gelmių turtais – dolomitais. Šių uolienų sluoksnius galima pamatyti Švėtės krantuose ir buvusiame dolomitų karjere – Žagarės atodangoje. Ekologas Saulius Mitrikas pasakojo, kad ši uoliena susiformavo prieš 360–100 milijonų metų, šiltos druskingos jūros dugne ir slūgso 2–45 m gylyje (Žagarėje 0,3–6 m gylyje, apie 12 m storio), taip negiliai tik Šiaurės Lietuvoje. 

Paveikslėlis

 Atidžiai patyrinėję uolienas ir išklausę patyrusio ekologo pasakojimo jaunieji gamtininkai išsiruošė į Mūšos tyrelio pelkę, kurioje nutiestas pažintinis takas įtrauktas net į Lietuvos rekordų knygą kaip ilgiausias pelkėje lentų takas! Jo ilgis 5775,87 m. Įskaitant dar ir natūralaus grunto taką, tenka įveikti daugiau nei 6 km. Pažintiniame take žygeivius ekologas supažindino su pelkės augalais (saulašare, juodąja varnauoge, dauguma kiminų rūšių, švyliu, viržiu, gailiu, spanguole, tekše, pušimi ir kt.), paukščiais (tikučiais, tetervinais, dirviniais sėjikais, įvairiomis žąsų rūšimis), keliaujančio ledyno sukurtomis geomorfologinėmis ypatybėmis (pelke, ežeru). 

Paveikslėlis

Konkursas „Pamoka gamtoje: svajokime drauge!“ organizuojamas siekiant stiprinti saugomų teritorijų ir švietimo institucijų bendradarbiavimą, sudaryti sąlygas gamtosauginiam ugdymui netradicinėse mokymosi aplinkose – nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose bei juose esančiose gamtos mokyklose, lankytojų centruose.

Praėjusių metų tema buvo saugomi gamtos paminklai, o šiais metais mokiniai kūrė filmukus apie draustinius. Lietuvoje yra daugiau kaip 400 valstybinių draustinių ir daugiau kaip 100 savivaldybių įsteigtų draustinių.

Konkurse išrinkti penki laimėtojai: Tauragės „Šaltinio“ progimnazija (filmukas apie Jūros upės kraštovaizdžio draustinį), Kauno technologijos universiteto inžinerijos licėjus (filmukas apie Ruškio kraštovaizdžio draustinį), Vytauto Didžiojo gimnazija (filmukas apie Spenglos hidrografinį draustinį), Kauno Milikonių progimnazija (filmukas apie Jiesios kraštovaizdžio draustinį) ir Palangos senoji gimnazija (filmukas apie Olandų kepurės kraštovaizdžio draustinį).

Komandos nugalėtojos buvo apdovanotos diplomais, knygomis, prizais, kvietimais į „Skalvijos“ kino centrą. Ką gali žinoti – galbūt ateityje šie mokiniai, besidomintys saugomomis teritorijomis, rinksis gamtininko profesiją, o gal net sukurs įsimintinų filmų apie Lietuvos gamtą...