Į pagrindinį turinį 
  
 
2024 m. balandžio 18–20 d. Kaltanėnuose, Švenčionių r., vyko 22-osios Lietuvos mokinių astronomijos olimpiados baigiamasis etapas, kuriame varžėsi 32 mokiniai iš įvairių Lietuvos mokyklų.

Vyriausiųjų (III–IV gimn. kl.) grupėje aukso medalius iškovojo Klaipėdos licėjaus III klasės gimnazistai Emilijus Latakas ir Rapolas Žygus.

Sidabro medalį šioje amžiaus grupėjė laimėjo Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos ir Šiaulių techninės kūrybos centro astrofizikų būrelio III klasės moksleivis Pijus Tydmanas, o bronza atiteko Vilniaus jėzuitų gimnazijos ir Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros astronomijos būrelio III klasės mokinei Elzei Grinevičiūtei.

Jaunesniųjų (I–II gimn. kl.) grupėje nugalėjo Kauno technologijos universiteto gimnazijos II klasės mokinė Saulė Vaidelytė, o trečiąją vietą pasidalino gimnazijos I klasės mokinės Livija Banytė iš Vilniaus licėjaus ir Emilija Srėbaliūtė iš Vilniaus Žirmūnų gimnazijos.

Antroji vieta šioje amžiaus grupėje nebuvo skirta.

Jauniausiųjų (6–8 kl.) grupėje nugalėtoju tapo Klaipėdos Simono Dacho progimnazijos 8 klasės mokinys Matas Joris Normantas, antrąją vietą pasidalino Vilniaus Žemynos progimnazijos ir Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros astronomijos būrelio 7 klasės mokinys Aistis Valantiejus ir Prienų „Ąžuolo“ progimnazijos 7 klasės mokinė Gustė Baranauskaitė, trečioji vieta atiteko Vilniaus Senvagės gimnazijos 6 klasės mokiniui Aleksandrui Lankui.

Kas atstovaus Lietuvai Brazilijoje ir Nepale

Atstovauti Lietuvai 17–ojoje tarptautinėje astronomijos ir astrofizikos olimpiadoje (IOAA), kuri vyks 2024 m. rugpjūčio mėn. 17–27 d. Vassouras mieste, Rio de Žaneiro valstijoje, Brazilijoje, kandidatais siūlomi: Emilijus Latakas, Rapolas Žygus, Pijus Tydmanas, Saulė Vaidelytė ir Elzė Grinevičiūtė.

O atstovauti Lietuvai 3-ojoje tarptautinėje astronomijos ir astrofizikos olimpiadoje jauniams (IOAA-Jr), kuri vyks 2024 m. spalio 3–10 d. Katmandu, Nepale, kandidatais siūlomi mokiniai Matas Joris Normantas, Aistis Valantiejus ir Gustė Baranauskaitė.

Žymėjo žvaigždynus, piešė ant Mėnulio atvaizdo

Pirmąją Lietuvos mokinių astronomijos olimpiados dieną dalyviai sprendė teorinius uždavinius, kuriems įveikti prireikė ne tik gerų astronominių, bet ir fizikos bei matematikos žinių.

Vakare mokiniai ir juos lydintys mokytojai klausėsi buvusio olimpiadininko, Mančesterio universiteto absovento, šiuo metu Kembridžo universiteto doktoranto, Igno Juodžbalio nuotolinės paskaitos apie kvazarus ir juodąsias skyles bei NASA James Webb teleskopo naujausius tyrimus.

Antrąją olimpiados dieną vyko praktinis turas. Reikėjo atpažinti nuotraukose užfiksuotus astronominius objektus, žvaigždėlapyje pažymėti žvaigždynus, ekliptiką, dangaus polių, kai kuriuos nežvaigždinius objektus, pagal pateiktus duomenis atvaizduoti kometos judėjimą dangumi, o modeliuotame padrikojo žvaigždžių spiečiaus stebėjimų teleskopu vaizde nustatyti žvaigždžių ryškius ir jų tarpusavio kampinius atstumus.

Trečiajame ture olimpiados dalyviai stebėjo žvaigždėtą dangų plika akimi ir teleskopu.

Dalyvių buvo prašoma atpažinti tuo metu matomus žvaigždynus, šviesiausias žvaigždes, kulminuojančius objektus.

Kita užduotis – žvelgiant pro teleskopą į Mėnulį nupiešti ant jo atvaizdo terminatoriaus liniją ir pažymėti pagrindinius paviršiuje matomus darinius. Ko gero, sudėtingiausia užduotis buvo teleskopą nukreipti į žvaigždėlapyje nurodytą žvaigždę, nustatyti jos spalvą ir sužymėti teleskopo regėjimo lauke matomas žvaigždes spindesio mažėjimo tvarka. Deja, paskutinei stebėtojų grupei šią užduotį atlikti sutrukdė užslinkę debesys.

Lietuvos mokinių astronomijos olimpiadą organizavo Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra (LINEŠA), prizais olimpiadą parėmė Vilniaus universitetas ir Lietuvos etnokosmologijos muziejus.