Klaipėdoje, Palangoje ir Karklėje veikiančiose vaikų stovyklose prasidėjo ir iki 2024 m. rugpjūčio vidurio vyks „Plastic Pirates – Go Europe!“ projekto veiklų pristatymai.
„Šis projektas kviečia platesnę visuomenės dalį, t.y. formaliojo ir neformaliojo švietimo įstaigas, prisidėti prie upių užterštumo plastikais tyrimų. „Plastic Pirates – Go Europe!“ veiklomis siekiama ištirti upių, kaip vandenyno taršos šaltinių, reikšmę, taip suteikiant galimybę mokslininkams nustatyti taršos plastiko atliekomis šaltinius bei priemones jai sumažinti“, – pasakoja Monika Gineitytė, Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros (LINEŠA) Ekologijos ir menų poskyrio metodininkė.
„Plastic Pirates – Go Europe!“ veiklas stovyklautojams pristato LINEŠA atstovai ir mokslininkai iš Fizinių ir technologijos mokslų centro.
Pasak M. Gineitytės, mokinių ir profesionalių mokslininkų bendradarbiavimas yra vienas iš Europoje bei pasaulyje populiarėjančių piliečių mokslo (angl. Citizen Science) projektų kertinių dalykų.
Klaipėdoje, Palangoje ir Karklėje veikiančiose vaikų stovyklose taip pat lankysis mokslininkės, tiriančios plastiko taršą aplinkoje.
Jos papasakos vaikams apie tiriamuosius darbus, plastiko poveikį žmogui ir vandens ekosistemoms.
Tinkleliais gaudo ne žuvis, o atliekas
„Stovykose kalbamės su vaikais apie taršą plastikais, pasakojame, iš kur plastikas atsiranda, kodėl jo tiek daug ir kaip jis skyla į mikroplastiką, kuo jis yra pavojingas ir kaip kenkia aplinkai, – pradedant nuo vizualinės taršos, baigiant tuo, jog paukščiai ar žuvys, kurių skrandžiuose susikaupia plastiko, nebegali maitintis ir miršta iš bado“, – pasakoja ji.
Mokiniams demonstruojama, kaip tinkleliu tikrinama aplinkos kokybė bei skaičiuojami sugautų plastiko atliekų kiekiai.
„Vaikai teiraujasi, kur yra mikroplastiko, ir stebisi, kad jo yra ir vandens buteliukuose. Klausia, ar į tinklelius, kuriais tikrinama aplinkos kokybė, be plastiko atliekų įplaukia ir žuvų“, – šypsosi M. Gineitytė.
Pristatymuose dalyvaujantys mokiniai sužino, jog plastikinių gaminių reikėtų naudoti kuo mažiau, o jų naudojimas turėtų būti ilgalaikis.
„Didžiausią žalą gamtai daro neapmąstytas vartotojiškumas, kai naudojame plastikinius gaminius trumpą laiką ar tik vieną kartą. Geriausia taršos prevencija yra nevartoti, nes sutvarkyti aplinkoje jau paskleistas atliekas kainuoja daug brangiau. Taip pat galima neįsigyti gaminių, kuriuose yra mikroplastiko. Tačiau visų svarbiausia, kad šio projekto metu sukaupta informacija pasiektų sprendimų priėmėjus ir būtų ribojamas besaikis plastiko naudojimas“, – aiškina M. Gineitytė.
Į mokslinę veiklą įtraukti piliečius
„Plastic Pirates – Go Europe!“ veiklos vykdomos ir kitose Europos šalyse, jomis siekiama stiprinti mokslinį bendradarbiavimą Europoje, skatinti piliečių įsitraukimą į mokslinę veiklą, ugdyti aplinkosauginį sąmoningumą bei mažinti neigiamą poveikį aplinkai.
Gausesnis piliečių aktyvumas sudaro galimybę surinkti ir analizuoti didesnius duomenų kiekius, padeda ugdyti supratimą, kaip vykdomi moksliniai tyrimai, kiek pastangų reikia atliekant tyrimus nuo pradžios iki pabaigos.
Aplinkos taršos įvertinimas yra būtinas norint stabdyti problemos vystymąsi.
Kviečiame mokyklas su mokytojais ir mokiniais jungtis prie „Plastic Pirates – Go Europe!“ veiklų!
Daugiau informacijos apie projektą rasite: https://www.plastic-pirates.eu/lt