Į pagrindinį turinį 
  
 

Lietuvoje gyvena daugiau nei 30 000 skirtingų sistematinių grupių organizmų rūšių – nuo plika akimi neįžiūrimų, iki pačių stambiausių. Vienos organizmų rūšys žinomos kiekvienam, kitos – paslaptingos savo gyvenimo būdu, nepažintos, nors nebūtinai retos arba saugomos.

Metų organizmų rinkimo ir viešinimo tradicija visame pasaulyje prisideda prie biologinės įvairovės pažinimo, išsaugojimo ir žinių sklaidos visuomenėje. Kaimyninėse valstybėse (Latvijoje, Estijoje) gamtininkų organizacijos kasmet skelbia metų organizmų rūšis. Populiarus ir visuomenės tiesioginis dalyvavimas kaupiant duomenis apie metų rūšis piliečių mokslo projektuose.

Lietuvoje tradicija skelbti metų rūšis dar skinasi kelią. Jau nemažai metų Lietuvos ornitologų draugija renka metų paukštį, Lietuvos entomologų draugija – metų vabzdį, voragyvių stebėjimo entuziastai – metų voragyvį. Pernai pirmą kartą Lietuvoje trys organizacijos (Lietuvos gamtos fondas, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras) ėmėsi iniciatyvos išrinkti metų organizmų rūšis ir gamtinę buveinę. Talkininkavo net kelios gamtininkų bendruomenės, renkančios metų rūšis kasmet (LOD, LED, FB grupė „Lietuvos voragyviai“). Į organizmų rinkimus įsitraukė ir kitos organizacijos – Lietuvos mikologų draugija, Lietuvos herpetologų draugija, Gamtos tyrimų centras ir kt. Organizmus aprašė ir nuotraukas pateikė apie 10 profesionalių gamtininkų.

Šių metų pradžioje gamtininkų organizacijos ir specialistai iš įvairių gamtinių institucijų paskelbė metų naują 2021 metų rūšių dešimtuką ir metų buveinę.

2021metų organizmai (abėcėlės tvarka):
Česnakė (Pelobates fuscus)
Ešerys (Perca fluviatilis)
Paprastasis kirstukas (Sorex araneus)
Didysis kukurdvelkis (Calvatia gigantea)
Paprastasis purplelis (Streptopelia turtur)
Dirvinė raugė (Agrostemma githago)
Buksmedinis ugniukas (Cydalima perspectalis)
Vaivoras (Vaccinium uliginosum)
Paprastasis žaliavoris (Micromata virescens)
Paprastoji žiopsa (Schistidium apocarpum)
 
2021metų buveinė: medžiais apaugusios ganyklos.

Parengtas metų organizmų plakatas, kuris bus dovanojamas Lietuvos mokykloms, saugomoms teritorijoms, gamtininkų organizacijoms. Jį atsisiųsti ir atsispausdinti A3 formatu galite čia

Platesnius organizmų aprašymus rasite čia

Platformoje iNaturalist 2021 metų rūšių stebėjimus galima skelbti arba peržiūrėti čia

Kviečiame pažinti, stebėti, kaupti paplitimo informaciją apie išrinktas metų rūšis bei metų buveinę. Informaciją kviečiame teikti gamtininkų organizacijoms ir tinklalapyje www.inaturalist.org.

Taip pat visus stebinčius ir saugančius gamtą kviečiame siūlyti 2022 metų organizmų rūšis el. paštu Tomas.Pocius@lmnsc.lt.