Į pagrindinį turinį 
  
 
Lapkričio 30 d. Lietuvos neformaliojo švietimo agentūroje (LINEŠA) vyko tradicinė, daugiau kaip 30 metų skaičiuojanti jaunųjų astronomų viktorina „Po žvaigždėtu dangum“. Šiemet joje varžėsi 72 mokiniai iš Jonavos, Kauno, Klaipėdos, Molėtų, Palangos, Panevėžio, Prienų, Šiaulių, Utenos, Vilniaus miestų ir rajonų mokyklų bei Šiaulių techninės kūrybos centro. 

Atsitiktine tvarka mokiniai buvo suskirstyti į 12 komandų, pavadintų žvaigždynų, kuriais vyksta regimasis metinis Saulės centro judėjimas, vardais. 

Kiekvieną komandą sudarė 7–12 klasių mokiniai iš įvairių Lietuvos mokyklų. 

Mokiniams buvo pateikta 10 komandinių ir asmeninių užduočių komplektų. Užduotims atlikti reikėjo ne tik teorinių astronomijos, fizikos, matematikos žinių, bet ir kūrybiškumo, darnaus komandinio darbo. 

Viktorinos metu kiekvienas komandos mokinys turėjo prisiskirti sau profesiją, prasidedančia žodeliu „astro“, profesijos komandoje kartotis negalėjo.  

Teko įvardyti žvaigždynus, skaičiuoti atstumą tarp Žemės ir Jupiterio 

Štai keletas pavyzdžių, kokių užduočių buvo pateikta komandoms. 

Skaidrėse buvo pateikiami tam tikri teiginiai apie ekliptikos žvaigždynus ir juose esančius objektus, o pasirinkti buvo galima tik vieną atsakymą „taip“ arba „ne“, tačiau reikėjo ir paaiškinti savo pasirinkimą. 

Ekrane buvo rodomos skaidrės su trijų skirtingų objektų nuotraukomis, iš kurių du objektai kažkuo panašūs, o vienas kitoks. Reikėjo atpažinti kitokį objektą ir parašyti jo tipą.  

Duotuose žvaigždėlapiuose raudonu apskritimu buvo išskirti tam tikri objektai, komandos turėjo ne tik atpažinti, ar tai žvaigždė, ar planeta, bet ir įvardinti žvaigždyną, kuriame išskirtas objektas yra.   

Taip pat komandoms teko spręsti ir astronominį kryžiažodį, dalyvauti protmūšyje, žaisti šaradas bei atlikti kitas komandines užduotis. 

Viktorinoje buvo ir asmeninių užduočių, pvz., komandų kapitonams ne tik teko pasukti galvas atsakant į klausimus apie scenoje pastatytus 4 skirtingus teleskopus, bet ir išsiaiškinti, kuris iš tų teleskopų būtų tinkamesnis giliojo dangaus objektų fotografavimui. 

Netikėtumai laukė ir komandos „astronauto“: jam teko „pabuvoti Jupiteryje“ ir iš ten savo komandai pranešti tam tikram klausimui reikiamą užuominą. O klausimai buvo nelengvi,  – pvz., apskaičiuoti, koks šiuo metu būtų mažiausias atstumas tarp Žemės ir Jupiterio... 

Visos viktorinos metu plušėjo ir ekspertų komisija – atsižvelgiant į komandas sudarančių mokinių mokslines žinias bei kūrybiškumą, jie turėjo suspėti laiku įvertinti atliktas užduotis, susumuoti ir paskelbti rezultatus. 

Kas laimėjo 

Surinkusi 142 taškus, pirmąją vietą pelnė komanda, pavadinta Žuvų žvaigždyno vardu. Antroji vieta atiteko Tauro žvaigždyno vardu pavadintai komandai, surinkusiai 136 taškus. Trečiąją vietą surinkusi 133 taškus laimėjo Vėžio žvaigždyno vardu pavadinta komanda. Nugalėtojams ir prizininkams įteikti viktorinos organizatorių ir rėmėjų prizai. 

Kol mokiniai sprendė viktorinos užduotis, juo atlydėję mokytojai tobulino žinias seminare „Astronomija tarptautiniame kontekste ir STEAM patirtys“