Į pagrindinį turinį 
  
 

Ten, kur tyvuliuoja didžiausias Žemaitijos ežeras Plateliai, kur vietinė kultūra ir amatai traukia turistus, pranešimus paukščių apsaugos tema pristatė 32 mokiniai atvykę iš Vilniaus, Kauno, Raseinių, Ignalinos, Anykščių ir Mažeikių miestų bei rajonų. Tai Žemaitijos nacionaliniame parke vykusio Gegužės 25–26 d. „Paskui paukščius“ III etapo – Lietuvos jaunųjų ornitologų mokslinė konferencija.

Mokinių darbai buvo įvairūs: moksliški, originalūs, kūrybingi ir nestandartinių idėjų. Puiku, kad šiais metais daugelis mokinių tiriamiesiems darbams –  paukščių stebėjimams – naudojo šiuolaikines išmanias technologijas. Komisijos narius nustebino Raseinių r. Betygalos Maironio gimnazijos mokinės: 11-tokė Danielė Ragaliauskaitė ir 10-tokė Simona Morkutė gandralizdžių stebėjimus atvaizdavusios Arcgis sistemoje. Peržiūrėti galite paspaudę šią nuorodą https://arcg.is/1WfHmH.

Specialiu prizu (žiūronais) buvo įvertintas Vilniaus Šv. Kristoforo progimnazijos 8 klasės mokinys Tadas Gružinskas. Mokinys paukščių migracijos metu stebėjimus atliko Papio ornitologiniame draustinyje ir Paluknio pievose. Jo stebėjimus ir pranešimą galima peržiūrėti jaunojo ornitologo sukurtoje internetinėje svetainėje www.birdinfo.lt.

Vertinimo komisijoje dalyvavę ornitologai specialistai negailėjo patarimų jaunajai kartai. Tikimasi, kad išsakytos pastabos ir pagyrimai padės mokiniams dar labiau tobulėti ir siekti geresnių rezultatų.

Džiugu, kad mokiniai vis dažniau keliauja į gamtą. Dar šauniau, kad jų stebėjimai „neguli stalčiuose“ – apie paukščius jaunieji ornitologai praneša Lietuvos ornitologų draugijai, suvesdami duomenis paukščių fenologijos ir Lietuvos perinčių paukščių atlaso sistemose.

Po darbų pristatymo konferencijos dalyviai leidosi į vakarinį žygį. Buvo aplankytas Platelių senasis parkas, keliauta į apžvalgos bokštą. Žygio dalyviams vadovavo LMNŠC Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus darbuotojas, ornitologas Gediminas Petkus ir Lietuvos ornitologų draugijos ornitologas Modestas Bružas. Žygio metu jaunieji ornitologai stebėjo apie 40 paukščių rūšių. Susipažino su strazdais, zylėmis, musinukėmis, geniniais paukščiais, klausėsi raudongalvių sniegenų, liepsnelių, lakštingalų, devynbalsių ir pečialindų. Mokiniai turėjo progą pamatyti į Lietuvos raudonąją knygą įrašytą vapsvaėdį. Po vakarinio žygio turintys jėgų dar žiūrėjo filmus apie gamtą. 

Šeštadienio rytą pabudę kartu su paukščiais žygiavome garsiuoju „Šeirės taku“, grožėjomės mišku, ežeru ir pelke. Bioįvairovės gausumas čia neįtikėtinas – per 2,5 h. lengvai suskaičiavome 43 paukščių rūšis, nekalbant apie kitą florą ir fauną.

Po paukščių pažinimo ekspedicijos vyko geriausių darbų autorių apdovanojimai. Konferencija tuo nesibaigė –  po apdovanojimų važiavome aplankyti Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos lankytojų centro, kur visus pasitiko lankytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Rovena Augustinė ir supažindino su gamtinėmis bei kultūrinėmis vertybėmis.

Geriausių pranešimų autoriai: Ieva Barisionakaitė, Danielė Ragaliauskaitė ir Simona Morkutė, Gabija Dručiūnaitė, Tadas Gružinskas, Greta Petrauskaitė ir Augustė Pikelytė, Liepa Emilija Skruzdytė, Rūta Ragaišytė ir Greta Vielytė, Agnė Vaitkutė ir Mantas Dagenis, Valius Ramanauskas, Eironas Bieliūnas ir Rapolas Skruzdys, Radvydas Jieznys, Kristupas Pribušauskas.

Iki susitikimo kitais metais!

Už paramą Lietuvos jaunųjų ornitologų konferencijai dėkojame Žemaitijos nacionalinio parko direkcijai, Gamtos tyrimų centrui, www.teleskopai.lt ir Lietuvos ornitologų draugijai.


Paveikslėlis      Paveikslėlis      Paveikslėlis      Paveikslėlis