Į pagrindinį turinį 
  
 
Renginio pavadinimas:
Bestuburių tyrimo metodai ir įvairovė
Renginio tipas:
Seminaras
Dalyviai:
VILNIAUS miesto ugdymo įstaigų mokytojai
Renginio data:
2019 m. rugsėjo 19 d., 10 val.
Vieta:
Vilniaus „Laisvės“ gimnazija, Darželio g. 2, Vilnius
Mokestis:
Nemokamas
Registracija:
Renginys baigėsi.
Papildoma informacija:
Rasa Krakauskienė
(8 5) 248 6282
rasa.krakauskiene@lmnsc.lt

Aušrinė Demšienė
(8 5) 267 0060
ausrine.demsiene@lmnsc.lt

Kvalifikacijos tobulinimo seminaras
„Bestuburių tyrimo metodai ir įvairovė“

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, bendradarbiaudamas su VšĮ „Nepriklausomi projektai“, organizuoja kvalifikacijos tobulinimo seminarą „Bestuburių tyrimo metodai ir įvairovė“ (8 ak. val.). Seminaras skirtas Vilniaus miesto bendrojo ugdymo įstaigų, įgyvendinančių bendrąsias programas, gamtos mokslų mokytojams. 

Seminaro lektorė dr. Ingrida Šatkauskienė, Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos mokslų fakulteto docentė.

Gėlavandeniai bestuburiai yra vieni gausiausių vandens telkiniuose. Evoliucijos bėgyje išvystę įvairius būdus ir organus kvėpuoti, maitintis, judėti arba gyventi sėsliai, bestuburiai išplito tekančiuose ir stovinčiuose, švariuose ir užterštuose vandens telkiniuose. Kai kurie iš jų, pvz. laumžirgiai, dažniau matomi kaip sausumos gyventojai, tačiau lervinės stadijos gyvena vandenyje ir nė kiek neprimena puošnių suaugėlių. Nors gėlavandeniai bestuburiai yra gausūs ir išplitę, tačiau linkę pasirinkti jiems tinkamesnius vandens telkinius, todėl vienuose vandenyse tos pačios bestuburių grupės bus gausios, o kituose – rasime vos vieną kitą individą. Ši savybė leidžia bestuburius naudoti kaip indikatorius preliminariam vandens telkinio, kaip buveinės, kokybės įvertinimui. Nesudėtingas bestuburių surinkimas ir jų atpažinimas gali būti naudojami aplinkos vertinimo edukacinėse programose.

Gėlavandenių bestuburių surinkimo metodai varijuoja priklausomai nuo buveinės tipo ir nuo tyrimo tikslo. Pvz. jei tikslas yra įvertinti telkinio kokybę, reikia surinkti kaip galima daugiau įvairių bestuburių grupių tam, kad galima būtų atlikti preliminarų buveinės vertinimą.

Šio seminaro metu sužinosite, kokiose vandens telkinio vietose geriausia rinkti bestuburius, kiek reikia ir galima jų surinkti; kokios paprastos ir prieinamos priemonės gali būti naudojamos surinkimui ir tyrimui; susipažinsite su pagrindinėmis gėlavandenių bestuburių grupėmis, kurias patys surinksite vandenyje.

Seminaro programa:

9.30–10.00 val. Registracija
10.00–10.45 val. Įvadas. Gėlavandenių bestuburių įvairovė
10.45–12.15 val. Gėlavandenių bestuburių surinkimo metodai ir priemonės (praktinis darbas prie Vilnios upės)
12.15–13.00 val. Pertrauka
13.00–14.30 val. Susipažinimas su pagrindinėmis gėlavandenių bestuburių grupėmis
14.40–16.30 val. Surinktos tyrimų medžiagos mikroskopavimas, identifikavimas, analizė. Vandens telkinio kokybės įvertinimas

Seminare gali dalyvauti tik Vilniaus miesto ugdymo įstaigų mokytojai.

Seminaras finansuojamas iš Vilniaus miesto savivaldybės Ekologinio švietimo programos lėšų. Projektas ,,Vilniaus miesto gamta – ekologinio ir aplinkosauginio švietimo laboratorija“.

Dalyviams bus išduoti akredituoti kvalifikacijos tobulinimo pažymėjimai.
Būtina išankstinė registracija. Dalyviai, turintys įrangą biologiniams tyrimams (sietelį, lupą), atsivežkite juos į mokymus.
Registracija baigiama likus dienai iki seminaro arba kai nebėra laisvų vietų.

Dėkojame už ATSAKINGĄ registraciją. Pasikeitus aplinkybėms, jei į renginį atvykti negalėsite, INFORMUOKITE renginio vadovę Aušrinę Demšienę tel. (8 5) 267 0060, 8 678 16553; el. p. ausrine.demsiene@lmnsc.lt