Į pagrindinį turinį 
Lt / En
  
 
Renginio pavadinimas:
Nuotolinė pamoka „Banginiai: socialinio gyvenimo ypatumai ir intelektas vandenyne“
Renginio tipas:
Paskaita
Dalyviai:
9–12 klasių mokiniai
Renginio data:
2021 m. vasario 25 d., 10 val.
Vieta:
Nuotolinė
Registracija:
Renginys baigėsi.
Papildoma informacija:
Violeta Gulbicka
867640533
violeta.gulbicka@lmnsc.lt

Vasario 25 d. 9–12 klasių mokinius kviečiame į nuotolinę pamoką  „Banginiai: socialinio gyvenimo ypatumai ir intelektas vandenyne“. Pamoką ves Laura Stukonytė.  Pradžia 10 val.

Banginiai (kartu su jiems priklausančiais delfinais) – tai viena iš žinduolių grupių, iš sausumos sugrįžusių gyventi atgal į vandenyną. Gyvenimas jūrose visai kitoks nei sausumoje – juk ten, po vandeniu, nėra plaučiais kvėpuojantiems gyvūnams reikalingo oro, veikia milžiniškas slėgis, judėjimas vyksta ne tik horizontalia, bet ir vertikalia kryptimi, o garsas keliauja virš 4 kartų greičiau nei ore. Tokiose neįprastose sąlygose išlikti prisitaikę banginiai visų pirma stebina ypatingais savo jutimais. Štai, pavyzdžiui, delfinai bei kašalotai geba „matyti“ klausydamiesi ir medžioja skleisdami garsus bei gaudami informaciją apie nuo aukos atsimušančias garso bangas. Kita svarbi jūros žinduolių ypatybė – jų socialumas ir elgsenos sudėtingumas. Dauguma banginių – socialūs gyvūnai, neretai gyvenantys šeimomis ar net dideliais būriais. Taip gyvenant, jiems labai svarbi tarpusavio komunikacija. Kaip per didžiulius atstumus bendrauja banginiai? Kaip juos veikia žmogaus veikla? Kuo pasižymi delfinų protas? Šie ir kiti klausimai bus aptarti pamokoje.

Reikalinga išankstinė registracija.

Kaip dalyvauti?  

Į atskiras pamokas registruojasi mokytojai arba mokiniai. Pamokos transliacijos nuoroda bus išsiųsta užregistravusiems dalyviams jų registracijos anketoje nurodytu elektroniniu paštu pusvalandį prieš pamokos pradžią. Pamoka vyksta 45 minutes (įvadas, pamoka, užduotys mokiniams). Atlikti užduotis mokiniai gali savarankiškai ir savanoriškai iki kitos pamokos (per vieną savaitę). Geriausiai užduotis atlikusiems mokiniams išsiunčiami prizai. Prizai siunčiami paštu į mokyklą, kurioje mokinys mokosi.

Apie lektorę:
Laura Stukonytė

Esu biologė, okeanografijos magistro studentė, nuo pat vaikystės besidominti jūros gyvūnais. Visuomet svajojau geriau pažinti povandeninį pasaulį ir prisidėti prie jo gyventojų apsaugos, o kai žinai savo svajonę – sieki jos visomis jėgomis. Bakalauro studijų metu tyriau pilkųjų ruonių elgseną ir 2019 metais pristačiau tyrimų rezultatus Pasaulinėje Jūrų Žinduolių Konferencijoje. Savanoriavau Graikijos pliažuose, kur prisidėjau prie jūros vėžlių apsaugos, dirbau su įvairiomis banginių apsaugos organizacijomis bei stebėjau ir rinkau duomenis apie banginius ir delfinus Azorų salyne. Šiuo metu studijuoju okeanografijos mokslą Barselonos universitete, studijų metu bandysiu atskleisti kai kurias kašalotų gyvenimo ypatybes. Tuo pat metu siekiu dalintis savo meile vandenynui su Lietuvos žmonėmis, kelti jų domėjimąsi šiuo mums mažai pažįstamu povandeniniu pasauliu bei paskatinti prisidėti prie jo apsaugos.

Visos pamokos nemokamos.