Į pagrindinį turinį 
  
 
2021 m. organizuotas Tarptautinis mokinių meninės kūrybos konkursas „Kalėdinis atvirukas“, kurį  nuo 2016 m. kasmet rengia Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras (LMNŠC) ir Dailės mokytojų asociacija (DMA), yra kryptingai puoselėjamas renginys, skirtas Kalėdų švenčių įprasminimui. Skirtingo amžiaus mokiniai dalyvaudami šiame konkurse ir kurdami proginius atvirukus kūrybiškai interpretuoja žiemos šventės tematiką, eksperimentuoja laisvai pasirinkdami grafinės ir spalvinės raiškos priemones, mišrias technikas.

Konkurso rengėjai nuoširdžiai dėkoja visiems savo kūrinius komisijos vertinimui pateikusiems mokiniams ir jų mokytojams. Iš 1050 atsiųstų kūrinių matyti, jog konkurso dalyviams Kalėdų šventės ir žiemos tema buvo artima ir patraukli. Sulaukta kalėdinių atvirukų ne tik iš Lietuvos, bet ir Egipto, Ispanijos, JAV, Rusijos ir Švedijos. Ypač aktyviai konkurse dalyvavo mūsų šalies mokiniai, atstovaudami skirtingo profilio ugdymo įstaigoms, įsikūrusioms Alytaus, Birštono, Biržų, Ignalinos Jonavos, Joniškio, Klaipėdos, Kretingos, Kupiškio, Marijampolės, Mažeikių, Pagirių, Panevėžio, Platelių, Raseinių, Šiaulių, Šilalės, Širvintų, Švenčionių, Tauragės, Telšių, Utenos Vievio, Vilkaviškio, Vilniaus miestuose bei rajonuose. 

Išskirtines mokinių atvirukų kolekcijas pristatė mokytojai iš Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro „Varsa“, Kretingos rajono Salantų meno mokyklos, Raseinių rajono kultūros centro dailės studijos, Šiaulių rajono Kuršėnų meno mokyklos, Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos, Šilalės meno mokyklos, Vievio gimnazijos, Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos, Vilniaus „Saulės“ privačios gimnazijos, Vilniaus rajono Nemenčinės Gedimino gimnazijos, taip pat Maskvos Jurgio Baltrušaičio vidurinės mokyklos ir kt.

Džiugina atsiųstų darbų įvairovė ir meniškumas, atvirukų kompozicijų originalumas ir ypatingas kruopštumas visose trijose (7–10 metų, 11–14 metų ir 15–18 metų) mokinių amžiaus grupėse. Jauniausieji autoriai dažniausiai vaizdavo Kalėdų sapnus ir stebuklus, žiemos karalystę ir šventinį miestą, sniego senius ir snaiges, fėjas ir angelus, apsnigtus medžius ir miško žvėris, eglutės žaisliukus ir dovanas. Jų atvirukai išsiskiria spalvotais fonais, smulkiomis, bet apibendrintomis detalėmis ir ornamentais. Vyresnieji ieškojo originalesnių ir sudėtingesnių kompozicijų, vaizduojančių Kalėdų šurmulį, šventinę mugę, net artimiausią aplinką su pandemijos ženklais. Jų atvirukuose dominuoja daugiaplanės erdvės, matyti daugiau skirtingų spalvų ir linijų, išryškėja apgalvota piešinio ritmika. Vyriausiųjų kūriniuose svarbūs netikėti siužetai, kuriuose jungiamos realios ir fantastinės detalės, daug dėmesio skiriama žmonių figūroms, tikroviškoms proporcijoms, tikslingam dekoratyvumui ir norimai objektų deformacijai.

Vadovaudamasi konkurso nuostatais LMNŠC sudaryta vertinimo komisija, kuriai atstovavo VDA Piešimo katedros doc. Gediminas Žuklys (komisijos pirmininkas), Nacionalinės Mikalojaus Čiurlionio menų mokyklos ir Vilniaus Justino Vienožinskio dailės istorijos mokytoja ekspertė Rita Mikučionytė, DMA vadovas, Vilniaus Karoliniškių gimnazijos dailės mokytojas metodininkas Rimantas Kisielius, Vilniaus Senvagės gimnazijos dailės mokytoja metodininkė Daiva Sasnauskienė, Vilniaus „Saulėtekio“ mokyklos-daugiafunkcio centro dailės mokytojas metodininkas Pavelas Šimanas ir Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centro dailės vyresnioji mokytoja Aušra Vasiliauskienė, profesionaliai atrinko konkurso laureatų ir parodos Lietuvos Respublikos Seime dalyvių darbus. Kaip įprasta, buvo suformuota 60 darbų parodos kolekcija ir skirti 15-os laureatų (po 5 kiekvienai amžiaus grupei). 

Rita Mikučionytė, dailėtyrininkė, 
Vilniaus J. Vienožinskio ir Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos dailės istorijos mokytoja ekspertė