STEAM mokslų konkursas „Mūsų eksperimentas“
Konkurso koordinatorė metodininkė Ingrida Kučiauskienė,
tel. 8 5 2671912,
el. paštas
ingrida.kuciauskiene@lmnsc.lt
Apdovanoti 2021 metų STEAM konkurso „Mūsų eksperimentas“ laimėtojai
2021 m. konkursui pateikta 50 darbų – fizikos, chemijos, biologijos, inžinerijos eksperimentų.
Šiais metais konkurso dalyviai turėjo galimybę naudotis mokomaisiais STEAM priemonių rinkiniais, kuriuos paskolino konkurso partneriai UAB „Mokslo technologijos“.
Dirbdami savarankiškai ar nedidelėmis komandomis mokiniai kėlė hipotezes, formulavo eksperimentų tikslus ir uždavinius, planavo eigą, o kaip sekasi – fiksavo filmukuose.
STEAM konkurso „Mūsų eksperimentas laimėtojai
I VIETA
1. Kauno tvirtovės VII fortas; Ugnė Jurevičiūtė, Dagnė Novikova, „Cianografijos būdu išryškintų nuotraukų kokybės priklausomybė nuo uv šviesos šaltinio“, vadovė Marta Marčiulionytė;
2. Joniškio Mato Slančiausko progimnazija; Saulė Budžytė, Armandas Stripeika, Morta Vaišvilaitė, Matas Milašauskas, Viestartas Bitaitis, „Sportuoti sveika. Sportuoja ir vaikai ir robotai“, vadovės Asta Radžvilienė ir Danutė Klausienė;
3. Vilkaviškio ,,Aušros“ gimnazija; Gabija Krunkauskaitė, „Išorinės baterijos įkrovimo, panaudojant hibridinę saulės ir vėjo sistemą, tyrimas“, vadovė Irena Skamarakienė;
4. Kėdainių „Atžalyno“ gimnazija; Ieva Paškevičiūtė, „Šlapalo nustatymas naudojant ureazės rutuliukus“, vadovė Rasa Lažinskienė;
5. Elektrėnų „Ąžuolyno“ progimnazija; Andrius Stankevičius, Viktorija Stankevičiūtė, „Vandens ir jo tirpalų įtaka medicininių kaukių patvarumui“, vadovė Kristina Stankevičienė;
6. Visagino „Verdenės“ gimnazija; Miglė Petrylaitė, Vakarė Kulytė, tyrimas „Bulvės gyvenimo ciklas“, vadovė Danguolė Savičienė;
7. VšĮ „Giliuko laboratorija“; Adas Jankus, Morta Šakytė, Alisa Šlevytė, Laura Minkevičiūtė, Augustė Losytė, „Augalų augimui reikalingos sąlygos“, vadovės Neringa Banevičienė ir Dovilė Masalskaitė;
8. Visagino „Verdenės“ gimnazija; Livija Jakevičiūtė, Paulius Gedžiūnas, „Tyrimas. Pilnos ir nepilnos metamorfozės palygimas“, vadovėDanguolė Savičienė.
II VIETA
1. Jonavos r. Kulvos Abraomo Kulviečio mokykla; Emilija Mikliūtė, „Augalo laistymo sistema“, vadovė Miglė Jakštienė;
2. Naujosios Akmenės Ramučių gimnazija; Greta Žikaraitė, „Antocianinų koncentracija džiovintose uogose“, vadovė Vaidilutė Šepkauskienė;
3. Utenos A. Šapokos gimnazija; Darius Kastanauskas, Astijus Puodžiukas, „Saulės baterijų jungimo tyrimas“, vadovas Stasys Kirdeikis;
4. Kauno r. Ringaudų pradinė mokykla; Tadas Mazūras, Giedrė Laukaitytė, „Vaisių bei uogų vakuumavimas“, vadovė Sigita Špiliauskienė;
5. Joniškio r. Žagarės gimnazija; Matas Alejūnas, Domantas Labanovas, Edvinas Petkus, „Fizinių veiksnių poveikis dilgėlės dilginamiesiems plaukeliams“, vadovės Daiva Skirienė ir Asta Radžvilienė;
6. Kauno Veršvų gimnazija; Emilija Baltaduonytė, Adas Venclovas, Lukas Krunglevičius, „Koks tinkamiausias dirvožemis sėklų dygimui?“, vadovė Evelina Šmulkštytė.
III VIETA
1. Joniškio Mato Slančiausko progimnazija; Arnas Misius, Agnius Budrys, „Kodėl dozatorius su jutikliu yra patikimesnis?“, vadovės Inga Misiuvienė, Asta Radžvilienė;
2. Šiaulių r. Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazija; Samira Valauskaitė, Eglė Maižvilaitė, Martynas Pikelis, „Oro užterštumo tyrimas Kuršėnuose“, vadovė Laima Jonušaitė;
3. Vilkaviškio r. Pilviškių „Santakos“ gimnazija; Gabija Juodišiūtė, Augustė Štrimaitė, Simona Balašaitė, „Kokį vandenį geriame mes?“, vadovė Rūta Bakūnienė;
4. Kauno tvirtovės VII fortas; Tadas Vidmantas, Markas Varnagiris, „Eksperimento „dramblio dantų pasta“ putų aukščio priklausomybė nuo katalizatorių kiekio“, vadovė Marta Marčiulionytė;
5. Vilkaviškio r. Pilviškių „Santakos“ gimnazija; Marius Draugelis, „Rūšiavimo tyrimas naudojant bit: TAROMATĄ“, vadovas Donatas Zdanavičius.
PAGYRIMO RAŠTAI:
1. Kauno Viktoro Kuprevičiaus progimnazija; Ieva Butkutė, Evita Totulytė, Gabija Žadauskaitė, „Vandens kokybės tyrimas“, vadovas Saulius Ralys;
2. Kauno „Saulės“ gimnazija; Aistė Dirmeikytė, Saulė Kokaitė, „Optinės iliuzijos“, vadovas Vilius Marma;
3. Birštono gimnazija; Jokūbas Dargis, „Urbanizuotų teritorijų vandens telkinių, įtekančių į Nemuną ties Birštonu ir Prienais, poveikis eutrofikacijai“, vadovė Vidutė Berteškienė;
4. Šiaulių r. Kuršėnų kūrybos namai; Luka Ivanciūtė, Auksė Kasputytė, Perla Banytė, „Pušies kankorėžiai – drėgmėmačiai“, vadovė Rasa Poškienė;
5. Vilniaus Maironio progimnazij;, Austėja Adomavičiūtė, Gabrielė Jančiauskaitė, Milena Miliauskaitė, Gabriela Polidovskaja, Rimantė Raginytė, „Ekologiškas plastikas“, vadovė Rima Kazlauskienė;
6. Alytaus „Sakalėlio“ pradinė mokykla, Viktorija Jomantaitė, Auksė Čikotaitė, „Ką gali medžių lapai“, vadovė Lijana Gudaitienė;
7. Visagino „Verdenės“ gimnazija; Marek Libako, Liana Lovkytė, „Demonstracinis bandymas. Rūkymo proceso demonstravimas su plaučių modeliu“, vadovė Danguolė Savičienė;
8. VšĮ „Giliuko laboratorija“; Adomas Počiūra, Martynas Andrikis, Augustė Losytė, Margarita Kavaliūnaitė, Meda Ezel Saylik, „Tirpalų tankis“, vadovė Dovilė Masalskaitė;
9. VšĮ „Giliuko laboratorija“; Sofija Purvaneckaitė, Gustė Baronaitė, Kotryna Čyvaitė, Tajus Juknevičius, Benediktas Povilaitis, „Vabzdžių įvairovė Mekšrinio ežero pakrantėje“, vadovė Dovilė Masalskaitė.
PADĖKOS:
1. Klaipėdos lopšelis-darželis ,,Pumpurėlis“; Arnas Keinys, Nikolė Padleckaitė, Saulė Gedvilaitė, Augustė Airošiūtė, Arnas Borusevičius, „Kaip pasigaminti varškę?“, vadovė Dalia Armanavičienė;
2. Kelmės „Kūlverstuko“ lopšelis-darželis; Gustas Barakauskas, Ainoras Jasulaitis, Rugilė Jasulaitytė, Deimantė Nyderytė, Melita Sireikytė, „Perdirbtas popierius. Pasaka be galo“, vadovė Gilija Gajauskienė;
3. Kauno lopšelis-darželis „Žara“, Smalsučių grupė; „STEAM eksperimentas „Kaip žemė geria“, vadovės Goda Marcinkutė, Živilė Jucienė;
4. Kėdainių lopšelis-darželis „Pasaka“; Domas Šeškevičius, Emilis Obrikas, Fausta Sviderskaitė, Joris Lukšys, Liepa Morkūnaitė, „N.E.R.K. NETERŠK, EIK RŪŠIUOTI, KURK“, vadovė Rasa Juknevičienė;
5. Rokiškio lopšelis-darželis „Pumpurėlis“; Mila Nakaitė, Liepa Vaičiūnaitė, Milita Vaitiekūnaitė, Goda Miškinytė, Ugnė Balaišytė, „Didelių muilo burbulų gamybos laboratorija“, vadovė Daiva Keliačienė;
6. Visagino lopšelis-darželis „Auksinis gaidelis“; Sofija Žaltkovska, Kiril Rudiuk, Kira Gutor, Gordej Zlobin, „Kaip atsiranda lietus“, vadovė Larisa Pilkionienė;
7. Kauno lopšelis-darželis „Spragtukas“; Jonė Klišaitytė, Izabelė Račkauskaitė, Goda Sabaitytė, Augustas Stipinas, Adomas Šeputis, „Kaip atsiranda elektra?“, vadovė Ingrida Šukaitienė;
8. Visagino lopšelis-darželis „Auksinis gaidelis“; Olga Bulgakova, Andrej Pronko, Artiom Filipovič, Sava Gasiulevič, „Kodėl šiandien lyja?“, vadovė Antonina Bulaš;
9. Vilniaus Markučių lopšelis-darželis; Adomas Vitkevičius, Simas Gerasimavičius, Adelė Eleonora Jansonaitė, Jonas Meidus, „Stebuklingas kiaušinis vaikų akimis“, vadovės Ieva Labutienė, Loreta Raulynaitienė;
10. Biržų lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“; Ieva Pelanytė, Miglė Rudinskytė, Ajus Šarkūnas, „Biržų krašto žemės paslaptys“, vadovė Ilona Paulavičienė;
11. Kauno lopšelis-darželis; Kipras Girdžius, Emilija Mažeikaitė, Gabija Žūkaitė, „Panaudoto popieriaus perdirbimas: ar mums pavyks?“, vadovės Beata Jarutienė, Edita Žūkienė;
12. Klaipėdos lopšelis-darželis „Pumpurėlis“; Greta Palšytė, Eva Laugalytė, Benas Gaižauskas, Markas Kolpertas, Emilija Valaitytė, „Pakelti naujam gyvenimui“, vadovės Jolanta Kleibienė, Gintarė Rupšlaukytė;
13. Kauno lopšelis-darželis „Spragtukas“; Benediktas Brasas, Matėja Norkutė, „Ar medžiai kvėpuoja“, vadovė Sanida Lukoševičienė.
14. Mažeikių lopšelis-darželis „Buratinas“; Erlandas Ostrovskis, Lėja Golubovaitė, Luka Šemetaitė, Beatričė Petrauskaitė, „Oru varoma mašina“, vadovės Danguolė Vasiliauskienė, Algita Rūdienė.
SPECIALIUOSIUS UAB „MOKSLO TECHNOLOGIJOS“ PRIZUS PELNĖ:
1. Joniškio Mato Slančiausko progimnazija; „Sportuoti sveika. Sportuoja ir vaikai ir robotai“; Saulė Budžytė, Armandas Stripeika, Morta Vaišvilaitė, Matas Milašauskas, Viestartas Bitaitis, vadovės Asta Radžvilienė, Danutė Klausienė;
2. Elektrėnų „Ąžuolyno“ progimnazija; „Vandens ir jo tirpalų įtaka medicininių kaukių patvarumui“; Andrius Stankevičius, Viktorija Stankevičiūtė, vadovė Kristina Stankevičienė;
3. Utenos A. Šapokos gimnazija; „Saulės baterijų jungimo tyrimas“; Darius Kastanauskas, Astijus Puodžiukas, vadovas Stasys Kirdeikis;
4. Vilkaviškio r. Pilviškių „Santakos“ gimnazija; „Rūšiavimo tyrimas naudojant bit: TAROMATĄ“; Marius Draugelis, vadovas Donatas Zdanavičius;
5. Kauno „Saulės“ gimnazija; „Optinės iliuzijos“; Aistė Dirmeikytė, Saulė Kokaitė, vadovas Vilius Marma;
6. Vilniaus Maironio progimnazija; „Ekologiškas plastikas“; Austėja Adomavičiūtė, Gabrielė Jančiauskaitė, Milena Miliauskaitė, Gabriela Polidovskaja, Rimantė Raginytė, vadovė Rima Kazlauskienė.
APSILANKYMĄ VYTAUTO DIDŽIOJO UNIVERSITETO GAMTOS MOKSLŲ FAKULTETO LABORATORIJOJE LAIMĖJO:
1. Visagino „Verdenės“ gimnazija; Miglė Petrylaitė, Vakarė Kulytė, tyrimas „Bulvės gyvenimo ciklas“, vadovė Danguolė Savičienė;
2. VšĮ „Giliuko laboratorija“; Adas Jankus, Morta Šakytė, Alisa Šlevytė, Laura Minkevičiūtė, Augustė Losytė, „Augalų augimui reikalingos sąlygos“, vadovės Neringa Banevičienė ir Dovilė Masalskaitė
3. Jonavos r. Kulvos Abraomo Kulviečio mokykla; Emilija Mikliūtė, „Augalo laistymo sistema“, vadovė Miglė Jakštienė;
4. Naujosios Akmenės Ramučių gimnazija; Greta Žikaraitė, „Antocianinų koncentracija džiovintose uogose“, vadovė Vaidilutė Šepkauskienė;
5. Joniškio r. Žagarės gimnazija; Matas Alejūnas, Domantas Labanovas, Edvinas Petkus, „Fizinių veiksnių poveikis dilgėlės dilginamiesiems plaukeliams“, vadovės Daiva Skirienė ir Asta Radžvilienė;
6. Kauno Veršvų gimnazija; Emilija Baltaduonytė, Adas Venclovas, Lukas Krunglevičius, „Koks tinkamiausias dirvožemis sėklų dygimui?“, vadovė Evelina Šmulkštytė.
Ikimokyklinio ugdymo įstaigų ir 1–11 klasių bendrojo ugdymo, neformaliojo švietimo, profesinių mokyklų mokinius kviečiame dalyvauti kūrybiniame gamtos mokslų konkurse „Mūsų eksperimentas“.
Kokybiškas technologijų, gamtos ir tiksliųjų mokslų ugdymas turėtų būti grįstas pačių mokinių atliekama tiriamąja veikla: stebėjimais, analize, bandymais, modeliavimu ir kt. Per tyrimą išsiaiškinti gamtos reiškiniai ir procesai leidžia giliau perprasti mokslų prasmę, integralumą, atrasti jų naudą visose gyvenimo srityse ir galbūt juos pamėgti.
Jau mokykloje norima atkreipti dėmesį, kad vieno dalyko žinių dažnai neužtenka problemoms atpažinti ir jas spręsti, įvairūs mokslai papildo vienas kitą, o jų integracija sudaro galimybes gimti inovacijoms.
Konkurso tikslas – skatinti kūrybiškai mokytis STEAM mokslus, patirti tyrinėjimo ir atradimo džiaugsmą.
Konkursui pateikiamas trumpas darbo aprašas ir tyrimą iliustruojanti filmuota medžiaga.
Projektus galite pateikti iki 2021 m. rugsėjo 17 d. Dirbama komandomis, tačiau karantino metu mokiniai savo stebėjimus gali atlikti individualiai, lyginti tarpusavyje bendraudami ir nuotoliniu būdu, darydami bendras išvadas. Atsiradus galimybei, darbai atliekami mokyklose, laboratorijose, dirbant grupėmis. Tiriamieji darbai gali būti bet kurios STEAM mokslų ar jų grupių tematikos.
Konkursą organizuoja Švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras.
Kviečiame tirti ir kurti!
Nuostatai
2020 metai
Skelbiami geriausi STEAM mokslų konkurso „Mūsų eksperimentas“ projektai
Šiemet STEAM mokslų konkursas „Mūsų eksperimentas“ vyko nuotoliniu būdu – laikydamiesi karantino taisyklių ir visų rekomendacijų mokiniai nenuleido rankų ir darė eksperimentus nuotoliniu būdu konsultuodamiesi su mokytojais, o kai kurie įtraukė ir savo šeimos narius.
Konkursui buvo pateikta 50 integruotų fizikos, chemijos, biologijos, inžinerijos eksperimentų, kurių metu mokiniai kėlė hipotezes, formulavo eksperimentų tikslą ir uždavinius, planavo eigą, o kaip jiems sekasi – fiksavo filmukuose.
Dirbdami savarankiškai ar nedidelėmis komandomis, mokiniai konkursui pristatė aktualių ir originalių tyrimų, kurie suteikė naudingos integruotų tyrimų patirties.
Šiais metais pirmą kartą konkurse galėjo dalyvauti ir ikimokyklinio ugdymo mokyklų mokiniai.
Mokslininkai, Biologijos, Chemijos, Fizikos mokytojų asociacijų atstovai, vertinę konkursui pateiktus darbus, pripažino, kad šiais metais konkursui pateikti darbai buvo įdomūs. Jų teigimu, gerai, kad mokiniai gilina anksčiau pradėtus tyrimus, atlieka daugiau bandymų. Buvo įdomu vertinti ikimokyklinukų darbus, stebėti jų reakcijas į vykdomų eksperimentų rezultatus.
Skelbiame konkurso laimėtojus– spauskite ant darbo pavadinimo ir peržiūrėkite eksperimentą:
- Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija „Medienos pelenų tinkamumas dirvožemio savybėms keisti“
- Alytaus lopšelis-darželis „Volungėlė“ „Ugnikalnio išsiveržimas“
- Alytaus Putinų gimnazija „Klimato kaita ir „kontrabandinis“ kompostas“
- Birštono gimnazija „Sausų medžių lapų panaudojimas ekologiško kuro gamybai“
- Elektrėnų „Ąžuolyno“ progimnazija „Plastiko poveikis skirtingų telkinių vandens kokybei“
- Joniškio Mato Slančiausko progimnazija „Rūšiuokime. Saugokime gamtą“
- Kauno lopšelis-darželis „Boružėlė“ „Mažos rankos, dideli darbai“
- Kėdainių lopšelis-darželis „Vaikystė“ „Linksmosios svarstyklės“
- Klaipėdos lopšelis-darželis „Klevelis“ ,,Mažieji dizaineriai“
- Kretingos r. Salantų gimnazija „Buityje naudojamų aerozolių poveikis įvairių augalų sėklų dygimui ir augimui“
- Naujosios Akmenės Ramučių gimnazija „Bioplastiku impregnuota popierinė pakuotė“
- Naujosios Akmenės Ramučių gimnazija „Biokuro pelenų įtaka sunkiųjų metalų kaupimuisi pupose (Vicia faba L.)“
- Palangos senoji gimnazija „Bakterinės celiuliozės plėvelių impregnavimas etilceliulioze ir vašku. Fizikinių savybių lyginimas“
- Šiaulių jaunųjų gamtininkų centras „Augalas – gyvas, jis „prakaituoja““
- Šiaulių jaunųjų gamtininkų centras „Tirpstančių ledynų poveikis mūsų gyvenimui“
- Šiaulių lopšelis-darželis „Žirniukas“ „Linksmosios kojinytės“
- Šiaurės licėjus „1oC daug ar mažai?“
- Visagino „Verdenės“ gimnazija „Plėšrumo vertinimas naudojant dirbtinius vikšrus ir lapų mėginius“
- Visagino „Verdenės“ gimnazija „Prikeliu seną daiktą naujam gyvenimui“
- Vitlio licėjus „Bulvės augimo ciklai“
Informacija atnaujinta 2020.05.05
Suprantame, kad karantinas daugeliui sukelia nepatogumų, tačiau STEAM mokslų konkursas „Mūsų eksperimentas“ yra tęsiamas, tik vyks nuotoliniu būdu.
Laukiami visi – ir tie, kurie savo darbus buvote parengę iki karantino paskelbimo, ir tie, kurie dar nespėjo nufilmuoti, bet turi idėjų ir nori dalyvauti konkurse. Tereikia atlikti eksperimentą ir jo filmuotą medžiagą pateikti mums užpildant dalyvio anketą.
Dėl rekomenduojamų saugumo priemonių raginame apsvarstyti, kaip jūsų eksperimentą būtų galima nufilmuoti – jei projektą pristato keli mokiniai, filmuotą medžiagą gali parengti vienas jų, įtraukdamas kitus šeimos narius, o mokytojui dalyvaujant nuotoliniu būdu (Skype, Microsoft teams ar kitoje platformoje). Visai komandai dalyvauti filmuojant eksperimentą tikrai nėra būtina ir nerekomenduojama.
________________________________________________________
Kokybiškas technologijų, gamtos ir tiksliųjų mokslų ugdymas turėtų būti grįstas pačių mokinių atliekama tiriamąja veikla: stebėjimais, analize, bandymais, modeliavimu ir kt. Per tyrimą išsiaiškinti gamtos reiškiniai ir procesai leidžia giliau perprasti mokslų prasmę, integralumą, atrasti jų naudą visose gyvenimo srityse ir galbūt juos pamėgti.
Konkursas skatina mokinių komandinį darbą, bendradarbiavimą atliekant tiriamąją veiklą. Komandinio darbo įgūdžiai ypač reikalingi šiuolaikiniame mokslo ir darbo pasaulyje, nes čia nebeužtenka vieno žmogaus proto ar įgūdžių. Jau mokykloje norima atkreipti dėmesį, kad vieno dalyko žinių dažnai neužtenka problemoms atpažinti ir jas spręsti, įvairūs mokslai papildo vienas kitą, o jų integracija dažnai sudaro galimybes gimti inovacijoms.
Konkurso tikslas – skatinti kūrybiškai mokytis STEAM mokslus, patirti tyrinėjimo ir atradimo džiaugsmą.
Dalyviai: ikimokyklinio ugdymo mokyklos, 1– 11 klasių bendrojo ugdymo, neformaliojo švietimo, profesinio mokymo įstaigų mokyklų mokiniai.
Konkurso pabaiga – 2020 m. gegužės 17 d.
Konkurso eiga – pateikiamas trumpas darbo aprašas ir tyrimą iliustruojanti filmuota medžiaga.
Tiriamieji darbai gali būti bet kurios STEAM mokslų ar jų grupių tematikos, tačiau tematikoje atsižvelgiama į klimato kaitos problemas
Konkursą inicijuoja Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Konkursą organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras.
Dalyvio anketa
Nuostatai