Į pagrindinį turinį 
  
 
2023 metų rugpjūčio 20–26 dienomis nuotoliniu būdu vyko 16-oji Tarptautinė geomokslų olimpiada IESO 2023. Šiemet olimpiadą organizavo kelios komandos iš Indijos, Izraelio, Kinijos ir Jungtinės Karalystės. 

Lietuvai atstovavo VU Chemijos ir geomokslų fakulteto organizuotoje 6-ojoje Lietuvos geomokslų olimpiadoje geriausiai pasirodę aštuoni mokiniai:
Emilija Ramonaitė (Jonavos Senamiesčio gimnazija, mokytoja Svetlana Glušniova),
Emilijus Latakas (Klaipėdos licėjus, mokytoja Aistė Andriulė),
Guoda Mėčiūtė (Kretingos Pranciškonų gimnazija, mokytojas Vilius Adomaitis),
Gytis Lukoševičius (Marijampolės Rygiškių Jono gimnazija, mokytoja Marija Paltanavičienė ),
Livija Zamuškaitė (Kauno Domeikavos gimnazija, mokytojas Darius Starkus),
Rojus Kondratavičius (Kauno Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazija, mokytoja Jovita Vizbarienė),
Simas Tiškevičius (Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Ugnės Karvelis gimnazija, mokytoja Eglė Poderienė),
Žygimantas Pudžiuvis (Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazija, mokytojas Dainius Stasys).

Olimpiadoje iš viso dalyvavo 170 mokinių iš 29 valstybių. Dalyviai demonstravo turimas geologijos, geografijos, klimatologijos, astronomijos ir kitų gamtos mokslų žinias, atliko užduotis komandose, sudarytose  iš įvairių šalių atstovų, susipažino su geomokslų entuziastais iš įvairių pasaulio vietų.  Organizatoriai pabrėžė, kad šioje olimpiadoje svarbiausia mokinių dalyvavimas ir patirtis geomoksluose, šių mokslų svarbos suvokimas, nes vien tik žinių galima gauti bet kada ir bet kur. Taigi, kokią vietą kas užėmė, nėra taip svarbu, nors tai parodo, kiek darbo ir kūrybiškumo buvo įdėta.

Lietuvos atstovams šiemet itin sėkmingas buvo duomenų bazių testas (angl. Data Mining Test – DMT) – visi mūsų mokiniai pelnė apdovanojimus. Emilijus Latakas pelnė aukso medalį, Rojus Kondratavičius ir Žygimantas Pudžiuvis – sidabro, Emilija Ramonaitė ir  Guoda Mėčiūtė – bronzos, o Gytis Lukoševičius ir Livija Zamuškaitė  bronzos medalius su “Very good” įvertinimu. Simas Tiškevičius gavo įvertinimą  “Very good performance”.

Žemės sistemų projekte (angl. Earth Systems Project – ESP) reikėjo paruošti pristatymą bendradarbiaujant su mokiniais iš kitų valstybių: Team 23 komanda, kurioje dalyvavo Gytis Lukoševičius, gavo įvertinimą “Good”, Team 22 su Emilija Ramonaitė – “Very good”, Team 25 su Emilijumi Lataku – “Excellent”.

Nacionalinius lauko tyrimų projektus (angl. National Team Field Investigation – NTFI) pateikė dvi Lietuvos komandos – t. y. visi Lietuvos atstovai. Viena jų – Emilija Ramonaitė, Emilijus Latakas, Simas Tiškevičius ir  Žygimantas Pudžiuvis – pristatė namų projektą “What do pebbles say about the climate of the ice age” ir buvo įvertinti sidabro medaliu, o kita Lietuvos komanda – Guoda Mėčiūtė, Gytis Lukoševičius, Livija Zamuškaitė ir Rojus Kondratavičius – už darbą “Soil exhaustion in agricultural areas of different intensity” buvo įvertinta bronzos medaliu.

Kūrybinėje meninėje užduotyje “Art in Earth Sciences for the IESO”  buvo gerai įvertintas Rojus  Kondratavičius už eilėraštį, o Guoda Mėčiūtė už skulptūrą gavo “Excellent” įvertinimą ir dar “Special mention” už vizualinį sprendimą, skatinantį susimąstyti.

Šaunuoliai! Sveikiname visus!

Labai dėkojame prof. dr. Petrui Šinkūnui iš VU Geomokslų instituto už pagalbą rengiant projektą „Gargždo orientacija morenoje ir klimatas“ ir dr. Ievai Baužienei iš Gamtos tyrimų centro už pagalbą „dirvožemininkams“.